Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Мини-сајам образовања за средњошколце Потисја

24.02.2022. 11:36 21:08
Пише:
Фото: М. Митровић/С малог сајма образовања у Сенћанској гимназији

СЕНТА: Мини-сајам образовања за ученике трећег и четвртог разреда средњих школа из региона северног Потисја први пут приређен је у Сенћанској гимназији.

Представило се 16 високошколских установа из Србије, а штандове факултета и високих школа из Београда, Новог Сада, Суботице, Сомбора, Зрењанина и Кикинде посетило је готово хиљаду средњошколаца који уче на српском и мађарском у школама у Сенти, Ади, Кањижи, Новом Кнежевцу и Чоки.

- Схватили смо колико нам је битно да нам деца школују и остану у Србији, па нам је жеља била да ученици могу директно да контактирају представнике факултета, међу којима је наставно особље и студенти завршних година, како би се из прве упознали са условима уписа и студирања. За одлазак због тога у градове где су седишта факултета изискивало би много више времена и новца. Надамо се да ћемо за наредну годину и убудуће још усавршавати организацију сајма - каже директорка Сенћанске гимназије Ева Ујхази.

Евидентно је да средњошколци из региона северног Потисја који уче на мађарском језику већином на студије одлазе у Мађарску, а они из одељења на српском школовање настављају у Србији, мада према речима Ујхазијеве и међу њима има оних који одлазе у Мађарску, Немачку или Енглеску.

- Волели бисмо да ту тенденцију некако пеокренемо да нам деца остају овде - категорична је Ева Ујхази.

Доцент на предмету инжењерске механике на Грађевинском факултету у Суботици Ђерђ Варју сматра корисним представљање средњошколцима на овакав начин.

- Има пуно младих заинтересованих за наш факултет и биће нам драго да се определе за студије, јер колико знам на евиденцији националне службе за запошљавање нема незапослених инжењера грађевинарства. Сви који заврше студије код нас одмах се запошљавају. У случају када има довољан број студената, њих преко 20, имамо кадрова да се на првој години сто посто настава организује и на мађарском језику - каже Варју.


Подршка Националног савета Мађара

- Циљ школа и Националног савета мађарске националне мањине  је да убедимо што више ученика да бирају факултете и више школе и студирају овде у Србији, да се после студија овде запошљавају, заснивају породице и остају у Србији – каже Анико Јерас, председница Извршног одбора Националног савета мађарске националне мањине. 

Национални савет Мађара има разне програме и подршку студентима који се определе да наставе високошколско образовање у Србији у виду стипендија, разних програма припремне наставе и курсева српског језика.

- Сматрамо да ученици не треба да се плаше наставка школовања на српском језику, јер имамо искуства да се добро сналазе и они који су у средњим школама учили на мађарском наставном језику. На појединим факултетима се део предмета може слушати и полагати на мађарском језику  - каже Анико Јерас.


Александар Николић, координатор у Сенти за Високу економску и Високу медицинску школу „Милутин Миланковић” из Београда, каже да консултативни центар ових школа у Сенти добро функционише већ десетак година, где се организују предавања и пракса. За медицинаре се пракса и предавања организују у Општој болници, а за Високу економску школу у Основној школи „Јован Поповић” у Чоки, док се испити полажу и дипломира у Београду. 

Ученици трећег разреда Сенћанске гимназије Уна Борђошки и Момчило Радоњић, такође и матуранткиња Даница Ћушић, пријатно су изненађених бројем факултета и високих школа, такође и задовољни оним што су сазнали на сајму.

- Конкретно сам била заинтересована за Економски факултет у Суботици, па сам сазнала све што ме је интересовало. Једно је када нешто видимо преко интернета, а друго када сазнамо од студената који тамо студирају и од предавача. Сазнала сам шта је све потребно за припрему пријемног испита, какав је студентски живот и како гимназијалци могу да се снађу са предметима из економије, са којима се не сусрећемо - утисак је Уне Борђошки.

Момчило Радоњић каже да се углавном интересовао за Факултет техничких наука и Факултет физичке културе у Новом Саду, а да је чуо доста лепих утисака о другим факултетима. Матуранткиња Даница Ћурчић се већ одлучила за медицину, али напомиње да јој је корисно било да се у разговорима са представницима других факултета упозна, посебно на штанду Природно математичког факултета из Новог Сада за одсек биохемије, како теку студије и добила помоћ у вези пријаве за припремну наставу која се нуди.       

М. Митровић

Пише:
Пошаљите коментар