Летња сцена на Палићу у новом издању
ПАЛИЋ: Бисер Панонске низије, препознатљива туристичка дестинација - Палић из године у годину постаје све привлачнији туристима. Објекти у стилу сецесије ушушкани у зеленило све посетиоце остављају без даха.
Таква атракција тражи и одговарајућа улагања. Само током ове године инвестираће се око 100 милиона динара, и то у реконструкцију Летње позорнице и термалног базена, где су у току радови, а предвиђени су радови на унутрашњем делу Велике терасе, уређују се пешачке стазе, паркови и дечија игралишта…
Директор доо „Парк Палић“ Небојша Дарабош објашњава да је новац за адаптацију Летње позорнице обезбедило Министарство трговине, туризма и телекомуникације у висини од 9,5 милиона динара. Предвиђени су радови на поплочању улаза на Летњу позорницу, уређење степеница и реконструкција гледалишта.
"Радови на реконструкцији и адаптацији Летње позорнице, која се налази у оквиру Великог парка Палић почели су 5. јуна и трајаће 30 дана. Очекујемо да све у предвиђеним роковима буде завршено. Обављају се радови код улаза у објекат и ту се постављају бехатон коцке уместо досадашњег асфалта, на степеништу се стављају клинкер плочице, као и на пролазима између клупа код гледалишта, затим потпуно се мења дрвенарија на целом простору. Иза саме бине, имамо и просторије за госте и један део ће бити уређен", каже Дарабош.
Извођач ових радова је предузеће „Експрес-сервис” из Суботице, а наш саговорник даље објашњава да треба да се распише јавна набавка за неколико великих пројеката на основу средстава које је наменила Управа за капитална улагања АП Војводине.
Реч је о два пројекта: реконструкција дела Велике терасе и поплочавање стаза у великом парку и оба пројекта су у вредности око 78 милиона динара. Дарабош обашњава да су конкурисали код Министрарства за туризам са још једним пројектом и то за одржавање пригодних манифестација, јер ове године навршава се 555 година од спомињања Палића у писаним документима.
Сама Летња позорница је изграђена 1950. године по пројектима инжењера Балтазара Дулића, а отворена је опером „Продана невеста“, 30. јуна 1950. године. Годину касније, на улазу је постављена скулптура богиње Талије, заштитнице и музе позорнишне уметности.
Палићка позорница је по својој лепоти јединствена. Иако саграђена средином двадесетог века, стилски се непогрешиво уклапа у Велики парк утемељен још давне 1842., који је пројектован по узору на енглеске вртове с багремовима, канадским тополама и вијугавим стазама између њих.
С. Иршевић