Letnja scena na Paliću u novom izdanju
PALIĆ: Biser Panonske nizije, prepoznatljiva turistička destinacija - Palić iz godine u godinu postaje sve privlačniji turistima. Objekti u stilu secesije ušuškani u zelenilo sve posetioce ostavljaju bez daha.
Takva atrakcija traži i odgovarajuća ulaganja. Samo tokom ove godine investiraće se oko 100 miliona dinara, i to u rekonstrukciju Letnje pozornice i termalnog bazena, gde su u toku radovi, a predviđeni su radovi na unutrašnjem delu Velike terase, uređuju se pešačke staze, parkovi i dečija igrališta…
Direktor doo „Park Palić“ Nebojša Daraboš objašnjava da je novac za adaptaciju Letnje pozornice obezbedilo Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacije u visini od 9,5 miliona dinara. Predviđeni su radovi na popločanju ulaza na Letnju pozornicu, uređenje stepenica i rekonstrukcija gledališta.
"Radovi na rekonstrukciji i adaptaciji Letnje pozornice, koja se nalazi u okviru Velikog parka Palić počeli su 5. juna i trajaće 30 dana. Očekujemo da sve u predviđenim rokovima bude završeno. Obavljaju se radovi kod ulaza u objekat i tu se postavljaju behaton kocke umesto dosadašnjeg asfalta, na stepeništu se stavljaju klinker pločice, kao i na prolazima između klupa kod gledališta, zatim potpuno se menja drvenarija na celom prostoru. Iza same bine, imamo i prostorije za goste i jedan deo će biti uređen", kaže Daraboš.
Izvođač ovih radova je preduzeće „Ekspres-servis” iz Subotice, a naš sagovornik dalje objašnjava da treba da se raspiše javna nabavka za nekoliko velikih projekata na osnovu sredstava koje je namenila Uprava za kapitalna ulaganja AP Vojvodine.
Reč je o dva projekta: rekonstrukcija dela Velike terase i popločavanje staza u velikom parku i oba projekta su u vrednosti oko 78 miliona dinara. Daraboš obašnjava da su konkurisali kod Ministrarstva za turizam sa još jednim projektom i to za održavanje prigodnih manifestacija, jer ove godine navršava se 555 godina od spominjanja Palića u pisanim dokumentima.
Sama Letnja pozornica je izgrađena 1950. godine po projektima inženjera Baltazara Dulića, a otvorena je operom „Prodana nevesta“, 30. juna 1950. godine. Godinu kasnije, na ulazu je postavljena skulptura boginje Talije, zaštitnice i muze pozornišne umetnosti.
Palićka pozornica je po svojoj lepoti jedinstvena. Iako sagrađena sredinom dvadesetog veka, stilski se nepogrešivo uklapa u Veliki park utemeljen još davne 1842., koji je projektovan po uzoru na engleske vrtove s bagremovima, kanadskim topolama i vijugavim stazama između njih.
S. Iršević