Лепоте Потамишја заслужује заштиту
ЗРЕЊАНИН: Покрајински завод за заштиту природе је предложио да се Предео изузетних одлика „Потамишје” стави под заштиту као заштићено подручје прве категорије. С тим у вези, Министарство заштите животне средине је огласило јавни увид и јавну расправу о нацрту Уредбе о проглашењу и студији заштите „Потамишја”.
Јавни увид у овај документ траје до 5. јуна.
Предео изузетних одлика „Потамишје” налази се на територијама града Зрењанина и општина Сечањ, Ковачица и Опово. Обухвата више катастарских општина - Јашу Томић, Шурјан, Боку, Сечањ, Сутјеску, Неузину, Банатски Деспотовац, Ботош, Томашевац, Орловат, Фаркаждин, Ченту, Уздин, Идвор, Сакуле, Баранду и Опово. На овом подручју налази се више просторних целина, између осталог и „Томашевачка слатина“, „Сечањске ливаде“ и „Ланка – Бирда“. Због тога ће јавна расправа о документима о заштити, коју води ресорно министарство, бити одржана 12. и 13. јуна у просторијама поменутих локалних самоуправа.
Банатска река Тамиш, која извире у југозападном делу Карпата и тече у дужини од 359 километара кроз Румунију и Србију, а улива се у Дунав код Панчева, има релативно велики слив, површине 13.085 квадратних километара, од чега се у Србији налази 5.000. По дужини и величини слива, то је шеста река у Србији.
„Ова река ствара еколошке услове за опстанак великог броја различитих врста водених, ливадских и шумских станишта. По томе, а имајући у виду још увек низак интензитет коришћења, као и по броју забележених дивљих врста, ово подручје је јединствено у Србији и региону. На тај начин у потпуности задовољава дефиницију заштићених подручја“, наводи се у документу.
„Потамишје“ има и значајну коридорску функцију, јер обезбеђује физичку везу између обронака Карпата и обала Дунава које спаја.
„С друге стране, подручје нуди бројне екосистемске услуге локалном становништву и шире. Проглашење заштићеног подручја, које се овом студијом предлаже, пружа могућност да се оне трајно очувају и одрживо користе“, пише у нацрту уредбе.
Ж. Балабан