Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Културно наслеђе Врбаса и на Гугловој платформи

21.10.2018. 13:04 13:08
Пише:
Фото: У Градском музеју у Врбасу Фото: Општина Врбас/vrbas.net

Градски музеј у Врбас у наћи ће се на Гуглу и то на платформи која се односи на уметност и културу (Гоогле Артс анд Цултуре).

Богато културно наслеђе биће представљено у дигитализованој форми па ће тако јавност бити упозната са наслеђем мале врбаске заједице. На поменутој платформи може се видити и део фундуса новосадске Галерије Павла Бељанског и Етнографског музеја у Београду.

Одкуд баш Градски музеј у Врбасу на глобалном интерент претраживачу, а не неки из већих градова у Србији, питање је на које се одговор налази у историји Врбаса, чији први запис датира у писаним изворима још од 1387. године. Ово  место у Јужној Бачкој особено је по археолошким налазиштима, Чарнок и Шуваков салаш чији се локалитет истражује годинама и  сваки нови истражени део је неисцрпан извор података о животу средњовековног становништва ових крајева.

Истраживања цркве са некрополом и насељем од 10. до почетка 16. века на светлост дана донела су обиље покретног археолошког материјала, керамике, накита, делова пластичне архитектуре, као и непокретног, јаме - оставе, куће, негатив цркве... Највећи део материјала данас је изложен у сталној поставци у Градском музеју у Врбасу, али и у Музеју Војводине у Новом Саду.

Материјал са Чарнока сведочи о животу домаћег становништва од другог века пре наше ере до другог века наше ере. Истраживања су показала да је реч о мирољубивом становништву, које се као и данас бавило земљорадњом о чему сведочи велики број малих пећи за сушење житарица, пронађено угљенисано жито у корпама, велики питоси који су служили за чување житарица, као и потпуно одсуство било каквог оружја у покретном материјалу нађеном током вишедеценијских истраживања. Све то, уз обиље другог материјала,  биће доступно у дигитализованој форми на најважнијем  претраживачу у глобалним размерама Google Артс анд Цултура.

Одлуку да вредан материјал доспе на Гугл и нађе се уз раме са 180 музеја из 40 земаља донело је Министарство културе и информисања Владе Републике Србије, образложењем да Градски музеј Врбас представља културни локалитет од изузетног националног значаја.

- Велика је част наћи се заједно са великим музејским центрима - каже  виши кустос и руководилац  Градског музеја Весна Гргуровић. - Сада имамо обавезу да постављамо више стандарде који ће,  развијати и надо­грађивати свест појединца и целе заједнице, о значају очувања и неговања културног наслеђа.

Руководилац музеја Весна Гргуровић каже да није ишло све баш глатко, да је требало труда и воље како би се музејска грађа уредила и поставила на стандарде који важе у овој области.

- Градски музеј Врбас основан је тек 17. новембра 2015. одлуком СО Врбас.  Одлука је уследила као последица низа радњи које су се одвијале у prеthodnih годину дана, а које су захтеване од матичне службе Музеја Војводине. Добили смо смернице за даљи рад јер у дотадашњем раду нису били испоштовани основни музејски стандарди. Музејску делатност до 2015. године обављала је Редакција за рад музеја, архива и збирки у оквиру Културног центра Врбаса. Велики број предмета који су деценијама прикупљани (Музејска збирка основана је далеке 1969. године) нису адекватно чувани ни документовани. Истина, 1998. године у сарадњи са Музејом Војводине формирана је привремена стална поставка, али са пресељењем у нови простор у коме се Музеј данас налази, пажња се поклањала само прикупљању предмета који нису чувани ни обрађивани по музејским стандардима – наводи Гргуровић.


У току изложба „Историја српског школства”

Већ две седмице у Градском музеју у Врбасу траје изложба Педагошког музеја из Београда “Историја  српског школства”. На дванаест банера представљен је историјат школства у Срба 19 -20. века. Кроз причу и слике посетиоци имају прилику да се упознају са целокупним садржајем Педагошког музеја који је пре две године обележио 120 година постојања. Изложба је до сада била представљена у Мађарској, Румунији, Аустрији, Републици Српској, а Врбас је изабран јер је Гимназија у Врбасу, основана 1809. године и једна је од најстаријих школа у Србији. Догодине се обележава 210  година постојања, па је план да се у Педагошком музеју наредне године организује представљање  Градског музеја и Гимназије “Жарко Зрењанин”.


Недостаци у раду су иза, одређени су правци развоја збирки, набављене инвентарне књиге, формирана документација која је саставни део једног предмета и управо га чини културним добром, уз доношење решења о проглашењу. Све то допринело је да се Градски музеј у Врбасу вине високо и доспе на платформу глобалног интеренет гиганта.

Весна Гргуровић каже да посебно место у грађи заузима изложба дела Јожефа Пехана “Уметник на прекретници векова”, уметника и “особењака” који је био незаобилазан чинилац друштвеног и културног живота Врбаса управо на крају 19. и почетку 20. века.

- Радили смо и на обнављању археолошке грађе из средњовековног Врбаса, и тако попуњавали археолошке збирке, увели новине у виду дигитализације грађе - пионирски подухват у виду израде 3Д модела почелице - дела женског накита за главу из 14-15. века и то јединственог примерка на овим простоима. Ту је и израда 3Д модела цркве, истражене још осамдесетих година, као веома значајан елемент у циљу прерастања археолошког локалитета у туристички локалитет.

        Зорка Делић

 

Пише:
Пошаљите коментар
Стан у Врбасу 14.213 евра, кућа на Палићу 22.000...

Стан у Врбасу 14.213 евра, кућа на Палићу 22.000...

16.10.2018. 11:14 11:18
Проширује се градско гробље у Врбасу

Проширује се градско гробље у Врбасу

13.10.2018. 09:39 09:40
Културни центар Врбаса обележава 50 година рада

Културни центар Врбаса обележава 50 година рада

29.09.2018. 18:33 18:38