Кикиндски одборници усвојили ребаланс буџета
КИКИНДА: За првих девет месеци ове године у кикиндску градску касу слило се 1,615 милијарди динара или 68,8 одсто планираног, док су расходи износили 1,396 милијарди динара, констатовано је на седници Градске скупштине на којој је разматрано извршење буџета.
Одборници су усвојили и други овогодишњи ребаланс према коме су укупни очекивани приходи 2,407 милијарди динара, или за 113 милиона динара више.
Увећање се највећим делом односи на део средстава добијених од других нивоа власти.
На критике одборника опозиције који нису гласали за измене буџета, реаговала је заменица градоначелника Босиљка Срдић рекавши да је добро познато да не разумеју буџетска кретања и поред исцрпног и сликовитог извештаја који је добијен, али је рекла да је грађанима све јасно.
Први пут после низа година, град нам је градилиште, од улаза у Кикинду и центра, па до села. Просто је невероватно да нико од вас то није споменуо, али ни приметио да Градска управа не дугује ниједан динар. Враћен је и последњи кредит, а све услуге према индиректним корисницима плаћају се у дан, без динара дуговања, одговорила је одборницима опозиције Босиљка Срдић.
Усвојеном одлуком о накнади за заштиту и унапређивање животне средине, месечни издатак за пословни простор износи 2,5 динара по метру квадратном, док за земљиште за обављање редовне делатности привредних субјеката износи 0,5 динара по квадратном метру.
Изменама одлуке о паркирању, проширена су овлашћења инспектора за заштиту животне средине у виду издавања решења о премештању возила и постављању уређаја којим се спречава одвожење возила, такозване лисице.
Највише се полемисало о изменама одлуке о месној самоуправи, којима је укинут цензус потребан за излазак бирача на изборе, тако да ће кандидати за председнике месних заједница, односно „сеоске кнезове”, како се овде устаљено зову, бити бирани простом већином гласова изишлих бирача на гласање.
До сада је постојао ценсус за избор председника месних заједница. Опозиција је замерила то што се не укида и цензус за разрешење председника месне заједнице.
Ако је до председничких избора 2004. године постојао цензус, па је укинут као недемократско средство, којом логиком треба да остане цензус на нивоу месне заједнице, па да дођемо у ситуацију да је лакше изабрати председника државе него председника месне заједнице, појаснио је шеф одборничке групе СНС Миленко Јованов.
Измене се односе и на поверавање послова месним заједницама, из надлежности Града Кикинде у одређеним областима и начин обезбеђивања потребних средстава за те послове. Опозиција је поставила питање стручности запосленог кадра у месним заједницама за извршавање повереног посла, на шта је председница Скупштине града Станислава Хрњак одговорила да ће Канцеларија за месне заједнице и Градска управа пружити сву потребну помоћ месним заједницама.
Градска скупштина дала је и сагласност за препарцелацију, односно обједињавање две катастарске парцеле ради изградње производног објекта компаније „Зопас“.
Промењена је одлука о социјалној заштити, која подразумева додавање услуга мобилног тима и услуге личног пратиоца.
М. Митровић
(Текст је део пројекта који је суфинансиран од стране Града Кикинда. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове Града.)