Kikindski odbornici usvojili rebalans budžeta
KIKINDA: Za prvih devet meseci ove godine u kikindsku gradsku kasu slilo se 1,615 milijardi dinara ili 68,8 odsto planiranog, dok su rashodi iznosili 1,396 milijardi dinara, konstatovano je na sednici Gradske skupštine na kojoj je razmatrano izvršenje budžeta.
Odbornici su usvojili i drugi ovogodišnji rebalans prema kome su ukupni očekivani prihodi 2,407 milijardi dinara, ili za 113 miliona dinara više.
Uvećanje se najvećim delom odnosi na deo sredstava dobijenih od drugih nivoa vlasti.
Na kritike odbornika opozicije koji nisu glasali za izmene budžeta, reagovala je zamenica gradonačelnika Bosiljka Srdić rekavši da je dobro poznato da ne razumeju budžetska kretanja i pored iscrpnog i slikovitog izveštaja koji je dobijen, ali je rekla da je građanima sve jasno.
Prvi put posle niza godina, grad nam je gradilište, od ulaza u Kikindu i centra, pa do sela. Prosto je neverovatno da niko od vas to nije spomenuo, ali ni primetio da Gradska uprava ne duguje nijedan dinar. Vraćen je i poslednji kredit, a sve usluge prema indirektnim korisnicima plaćaju se u dan, bez dinara dugovanja, odgovorila je odbornicima opozicije Bosiljka Srdić.
Usvojenom odlukom o naknadi za zaštitu i unapređivanje životne sredine, mesečni izdatak za poslovni prostor iznosi 2,5 dinara po metru kvadratnom, dok za zemljište za obavljanje redovne delatnosti privrednih subjekata iznosi 0,5 dinara po kvadratnom metru.
Izmenama odluke o parkiranju, proširena su ovlašćenja inspektora za zaštitu životne sredine u vidu izdavanja rešenja o premeštanju vozila i postavljanju uređaja kojim se sprečava odvoženje vozila, takozvane lisice.
Najviše se polemisalo o izmenama odluke o mesnoj samoupravi, kojima je ukinut cenzus potreban za izlazak birača na izbore, tako da će kandidati za predsednike mesnih zajednica, odnosno „seoske knezove”, kako se ovde ustaljeno zovu, biti birani prostom većinom glasova izišlih birača na glasanje.
Do sada je postojao census za izbor predsednika mesnih zajednica. Opozicija je zamerila to što se ne ukida i cenzus za razrešenje predsednika mesne zajednice.
Ako je do predsedničkih izbora 2004. godine postojao cenzus, pa je ukinut kao nedemokratsko sredstvo, kojom logikom treba da ostane cenzus na nivou mesne zajednice, pa da dođemo u situaciju da je lakše izabrati predsednika države nego predsednika mesne zajednice, pojasnio je šef odborničke grupe SNS Milenko Jovanov.
Izmene se odnose i na poveravanje poslova mesnim zajednicama, iz nadležnosti Grada Kikinde u određenim oblastima i način obezbeđivanja potrebnih sredstava za te poslove. Opozicija je postavila pitanje stručnosti zaposlenog kadra u mesnim zajednicama za izvršavanje poverenog posla, na šta je predsednica Skupštine grada Stanislava Hrnjak odgovorila da će Kancelarija za mesne zajednice i Gradska uprava pružiti svu potrebnu pomoć mesnim zajednicama.
Gradska skupština dala je i saglasnost za preparcelaciju, odnosno objedinjavanje dve katastarske parcele radi izgradnje proizvodnog objekta kompanije „Zopas“.
Promenjena je odluka o socijalnoj zaštiti, koja podrazumeva dodavanje usluga mobilnog tima i usluge ličnog pratioca.
M. Mitrović
(Tekst je deo projekta koji je sufinansiran od strane Grada Kikinda. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada.)