Градоначелник Панчева Саша Павлов о ситуацији у граду
ПАНЧЕВО: Од половине прошле недеље у Панчеву делови Опште болнице, Интернистички блок, Инфективно и ОРЛ одељење, претворени су у ковид-болницу.
– Паралелно с проглашењем за „ковид-болницу” дошло је и до ширења броја оболелих – каже за „Дневник” шеф Кризног штаба и градоначелник Панчева Саша Павлов. – То је негде наша судбина због близине Београда, доста радника, пре свега здравствених, ради у Београду. Као и свака локална самоуправа, држимо отворене опције и спремни смо да реагујемо уколико стручна лица, Влада и надлежни процене да је то неопходно. За сад таква процена не постоји. Капацитет болнице је за око 200 људи. Ми, као кризни штаб и локална самоуправа, стојимо на услузи здравственом систему и систему пружања социјалних услуга јер то нам је најбитније, односно да вирус не уђе у те системе и да људи што мање буду оптерећени.
Додаје да, ако се појави потреба за проширењем капацитета, имају спортску халу која може да послужи у ту сврху.
– То је наша процена, односно идентификација јавних простора. Да ли су заиста потенцијално одговарајуħи – то треба да процене лица која то процењују. Хала спортова, будући да нема спортских активности и да није у својој функцији је погодна, а и ако се укаже простор у сарадњи с Војском, односно ако постоје празни капацитети у постојећим касарнама. Панчевци су веома одговорни и поштују мере забране кретања. Апелујем и да се у време када мера забране кретања није на снази, људи не опуштају, да не користе тај период, да не излазе на позната места за окупљања, која су код нас Тамишки кеј и Народна башта. Морали смо да донесемо меру о затварању Народне баште јер то је критично место где се окупља већи број људи – вели Павлов. – Желео би да упутим апел Панчевцима да се уздрже од одлазака за Београд, бар у наредном периоду од недељу-две. Јер, искуство нам указује на то да има много Панчеваца који су по разним основама ангажовани у Београду, пре свега има много здравствених радника. Приметили смо да је део њих враћен и позитиван је након тестирања, и то је довело до релативно наглог пораста броја заражених. Некако, прелило се из Београда у Панчево, мада нисмо имали неку цифру која би забрињавала. Због тога молим људе да смање контакте у ово време и што је више могуће остану код куће и не иду за Београд, наравно, они који немају радне обавезе.
Град Панчево је обезбедио новац из свог buyеta уз минималну подршку, кроз донације, и локалних привредних субјеката, али обезбедио је неопходна средства за више од 13.500 пакета који ће у наредном периоду бити подељени пензионерима. То су прехрамбени и хигијенски пакети, основне намирнице, њих 14, у вредности око 2.000 динара.
– Дневно буде 250-300 позива Кол-центру. Највише зову ради објашњења о подизању пензије, а онда о социјалној заштити – каже Павлов.
Он додаје да је кренуло из Глогоња и да је први случај излечен.
– Последњи подаци су од јуче указују да у Панчеву има 46 лица позитивних на COVID-19, то значи да их је толико из Панчева. При том, не причам о броју људи који се лече у ковид-болници, где су људи из Јужног Баната. Дугујемо велику захвалност здравственим радницима. Врло су оптерећени и ми покушавамо да им сервисно помогнемо, око набавки. Имамо црвену и зелену зону у нашој болници, црвена припада ковид-болници, а зеленој припада цео хируршки блок и сви потпуно нормално раде и изоловани су од ковид-болнице – наводи Павлов.
Директор Опште болнице Панчево др Слободан Овука истиче да је болница потпуно опремљена заштитним маскама, као и кадровима.
– Немамо пацијенте на респиратору – рекао је др Овука. – Наши запослени су добро, имамо једног нашег лекара зараженог. Али, то је стари случај. Он је у болници и у стабилном је здравственом стању.
Општа болница Панчево, која је сада претворена у ковид-болницу, после реновирања које је завршено пре неколико месеци, постала је једна од најмодернијих здравствених установа у Србији. Реконструкција болнице била је свеобухватна, а уложено је 550 милиона динара. Такође, набављено је доста опреме и болничког намештаја.
Леа Радловачки