(ФОТО) ОВАКАВ СИР ЈОШ НИСТЕ ПРОБАЛИ Домаћице из Боке праве га са ОВИМ САСТОЈКОМ; И Мемедовићу су привукле пажњу
БОКА: Девета по реду „Банатска сиријада” одржана је у Боки, а припремиле су је чланице удружења „Банатско јагње” из тог села у општини Сечањ.
Оне већ годинама промовишу домаће производе и посебне вештине, познате су по промоцији вуне, предивног а запостављеног природног материјала, и онога што од ње настаје.
На „Банатској сиријади” окупе се и жене из околних места. Свако село, баш као и свака домаћица, има свој рецепт за најбољи сир, било да је направљен од крављег, козјег или овчјег млека.
- „Банатска сиријада” је веома посећена, а врло радо нам долазе гошће из других места, из Мокрина, Иђоша, Крајишника, Орловата, Мужље, Зрењанина, Идвора, Владимировца... Оне доносе своје сиреве, а о томе колико је домаћи сир популаран и даље тражен, говори и то да ко год је имао сир, он га је и продао. Нико кући није вратио ни грам домаћег сира - прича Марија Вечански, председница удружења „Банатско јагње”.
Овде се осим разних млечних сирева промовише и сир од дуња, специјалитет који припремају, а рецепт чувају управо жене из Боке.
-То није китникез, него баш сир од дуња. Жене из Боке су на путу да га брендирају, а где год га изнесемо, продамо га најбрже - каже Вечански.
Ово је прилика да жене покажу шта знају и умеју, па је било у понуди и домаћих колача и резанаца. Домаћице су се побринуле да посетиоци купе и домаће чварке. Посебно су поносне жене из Боке на такмичење у тегљењу кора.
- Домаће коре су све ређе на трпези. Једноставније је и брже да се оне купе. Вештина како од брашна, воде, соли и мало масноће направити домаће коре полако се заборавља. Зато се ми трудимо, кроз ово такмичење, да ту вештину сачувамо за наредне генерације - истиче Марија Вечански.
Жене из удружења „Банатско јагње” познате су и по томе што чувају један стари обичај. Оне, наиме, сваког лета вуну перу у Тамишу. Пресрећне су што су привукле пажњу и великих медија.
- Са поносом могу да кажем да ће наш обичај снимити и у емисији овековечити новинар Јован Мемедовић. Нешто је већ снимљено, а очекујемо га наредних дана, па ће оно што ми радимо моћи да види цела земља. Прање вуне у реци, а ми је перемо у Тамишу, нешто је заиста посебно и поносне смо што смо сачувале тај леп, старински обичај - закључује Марија Вечански.
Ж. Балабан
Фото: УЖ „Банатско јагње”