Фармацеути држе главу изнад воде
НОВА ЦРЊА: Каква је судбина државних апотека које се налазе у саставу домова здравља у средњобанатском региону, у овом тренутку тешко је рећи.
Оно што се сигурно зна јесте да је у највећим проблемима новобечејски Дом здравља и да би апотеке могле бити издате у закуп приватним фармацеутима. Према доступним информацијама, дуг Дома здравља Нови Бечеј достигао је цифру од 132 милиона динара, а за режијске трошкове ваља додати још пет милиона. Решење се види у раздвајању па издавању апотека.
Ситуација у Новој Црњи нешто је боља.„Држимо главу изнад воде. Имамо три апотеке и истина је да оне у оваквом систему, са 12 одсто марже, не могу да буду рентабилне. Али, издавање у закуп приватницима сигурно није решење. Тешко да ће приватник држати апотеку у селу где му се не исплати. Село је све сиромашније, са претежно старачким домаћинствима, у апотеци се подижу лекови на рецепт, а не купује ништа друго. То је тако, али има ли право и мештанин малог села на апотеку“, пита се директорка новоцрњанског Дома здравља Даница Вучуревић Ђукин.
Ситуација је тешка и у домовина здравља у Сечњу и Житишту, али и тамо су завршни биланси на позитивној нули. Бар за сада. Синдикат запослених у здравству, иначе, послао је протестно писмо пре неколико дана на адресе премијерке и ресорног министра. У писму оштро коментаришу издавање државних апотека у Сомбору, и тврде да је то урађено противзаконито.
После врелог лета за државне фармацеуте сигурно стиже и врела јесен. Ситуација у многима није одржива, па ће се прибећи неком од решења: издавању државних апотека приватницима или можда неком облику јавно - приватног партнерства.
Ж. Балабан