Farmaceuti drže glavu iznad vode
NOVA CRNJA: Kakva je sudbina državnih apoteka koje se nalaze u sastavu domova zdravlja u srednjobanatskom regionu, u ovom trenutku teško je reći.
Ono što se sigurno zna jeste da je u najvećim problemima novobečejski Dom zdravlja i da bi apoteke mogle biti izdate u zakup privatnim farmaceutima. Prema dostupnim informacijama, dug Doma zdravlja Novi Bečej dostigao je cifru od 132 miliona dinara, a za režijske troškove valja dodati još pet miliona. Rešenje se vidi u razdvajanju pa izdavanju apoteka.
Situacija u Novoj Crnji nešto je bolja.„Držimo glavu iznad vode. Imamo tri apoteke i istina je da one u ovakvom sistemu, sa 12 odsto marže, ne mogu da budu rentabilne. Ali, izdavanje u zakup privatnicima sigurno nije rešenje. Teško da će privatnik držati apoteku u selu gde mu se ne isplati. Selo je sve siromašnije, sa pretežno staračkim domaćinstvima, u apoteci se podižu lekovi na recept, a ne kupuje ništa drugo. To je tako, ali ima li pravo i meštanin malog sela na apoteku“, pita se direktorka novocrnjanskog Doma zdravlja Danica Vučurević Đukin.
Situacija je teška i u domovina zdravlja u Sečnju i Žitištu, ali i tamo su završni bilansi na pozitivnoj nuli. Bar za sada. Sindikat zaposlenih u zdravstvu, inače, poslao je protestno pismo pre nekoliko dana na adrese premijerke i resornog ministra. U pismu oštro komentarišu izdavanje državnih apoteka u Somboru, i tvrde da je to urađeno protivzakonito.
Posle vrelog leta za državne farmaceute sigurno stiže i vrela jesen. Situacija u mnogima nije održiva, pa će se pribeći nekom od rešenja: izdavanju državnih apoteka privatnicima ili možda nekom obliku javno - privatnog partnerstva.
Ž. Balaban