Експедиција у Ботошу: Ученици и наставници трагали за самониклим лековитим биљкама
БОТОШ: Зрењанинска група наставника природних наука је, у оквиру пројекта “Мала школа биљака 2017”, организовала експедицију у Ботошу, у којој су учествовали ученици виших разреда основних школа ”2. октобар”, “Петар Петровић Његош”, “Жарко Зрењанин” и “Серво Михаљ” из Зрењанина.
Активности су осмислили и реализовали аутори пројекта – наставници биологије Бојана Молнар и Владимир Попов, као и учитељица Едита Сатлер, а на терену су им се, као сараднице, придружиле Љиљана Јанку и Јасна Красић, такође наставнице биологије.
У Ботошу је домаћин, водич и сарадник у активностима био наставник физике у пензији Миша Брацић.
Циљ експедиције је био да деца пронађу, препознају и евидентирају самоникле лековите и јестиве биљке. Поново су имала прилику да на терену виде и штетност инвазивних биљних врста. При идентификовању врста користили су приручнике које су аутори пројекта осмислили за потребе овог пројекта, а за додатна објашњења могли су се обратити наставницима, објашњава Едита Сатлер.
Систематизација забележених открића на терену обављена је у парку испред Основне школе “1. октобар“ у Ботошу. Млади истраживачи су пронашли велики број врста, а у приручницима су могли наћи више информација о њима.
Сложили су се да је вегетација на терену оскудна због суше и да инвазивне врсте у великој мери мењају екосистем потискујући аутохтоне врсте. Повела се дискусија о томе како сузбити инвазивне врсте и помоћи онима које то нису да опстану на својим стаништима, наводи Сатлер.
Учесници експедиције овом приликом су посетили и биоенергану “Биоелектре” у овом средњобанатском селу, која се бави производњом енергије од органског отпада, односно биомасе, што ову технологију чини одрживом и чистом.
Читав процес, од сакупљања и обраде сировине, преко производње метана уз помоћ бактерија, до производње електричне енергије, уз обилазак постројења, објаснио је технички директор биоенергане Јован Филиповић..
Зрењанинска група наставника природних наука је, иначе, удружење регистровано 2002. године, али је неформално почело да ради крајем деведесетих.
Чланови групе су зрењанински наставници, не само природних наука, већ и сви они који су у њиховим циљевима видели своју улогу, тако да су у њој и учитељи, наставници језика, друштвених предмета, физичког васпитања, уметничких предмета, као и стручни сарадници – педагози и психолози.
Циљ окупљања је био развијање интересовања и ширење знања из области природних наука међу ученицима основних и средњих школа.
Ж. Б.