ЕКО-ПОКРЕТ „СРПСКИ ИТЕБЕЈ” ОДРЖАВА СЕЛО И КАД НИКО НЕЋЕ Деца засукала рукаве
СРПСКИ ИТЕБЕЈ: Свако воли да му је испред куће сређено и без смећа, али највеће благо неког насеља су становници који имају развијенију еколошку свест, те желе да цело место буде уредно и за пример.
Такав циљ мотивисао је неколико житеља Српског Итебеја, те су у мају организовали прву, може се рећи – масовну акцију чишћења, којој се одазвало скоро 80 деце основношколског узраста као и њихови родитељи, чиме су отпочели нову „еко еру” у овом банатском сеоцету. Након тога су у јуну основали и Еко-покрет „Српски Итебеј” на чијем је челу идејни творац и главни покретач Драган Врањин.
– Сви стално говоримо како је Нови Итебеј чист и уређен, а кад се иде нашим улицама, где год је трава мало већа, има и смећа – каже наш саговорник. – Већ дуже време сам хтео да направим акцију, да ангажујемо децу и да видимо да ли ће функционисати. У мају, када је било прво чишћење села, укључили су се с донацијама и паори, ПерСу, Бата Караман... Скупило се сигурно око 80 малишана и још плус одрасли. Међутим, било је и неких мама које су рекле да неће да пусте своју децу да скупљају туђе смеће, иако су клинци хтели да учествују. А надам се да мештане можемо да мотивишемо управо кроз децу, нарочито да утичемо на оне који бацају смеће. Па нека и петоро њих годишње одлучи да више неће бацати, добро је.
Ипак, друга страна медаље је та да су пред акцију сви вољни да учествују и помогну, али кад тође тренутак да се засуку рукави, многи одустану.
– Нећемо одустати и посустати. Тренутно имамо акције чишћења лишћа, сваке среде док сво не опадне, а сви само вичу „браво”, док има и оних који кажу да се лишће увек палило и никоме није ништа фалило. Ми то лишће однесемо у „Диско 19” где смо доста тога раскрчили и један део ћемо искористити да направимо хумус, па ћемо делити женама за цвеће и тако мотивисати мештане да свако код куће може да узме буре и направи хумус. Желимо млађе да усмеримо, па бих желео да правимо и радионице, али немамо адекватан простор за то – вели Врањин.
Након прве акције остало им је вишка новца од ког су направили рециклажни кавез у који бацају пластичну амбалажу, а онда са децом одврћу чепове које прослеђују Удружењу „Чеп за хендикеп”, док флаше носе у рециклажни центар. Од пара које су потом зарадили, сами су направили још један већи контејнер, тако да их у Српском Итебеју тренутно има два. Један од планова је и да набаве канте, нарочито у центру и на путу до школе, али како су оне скупе, те је потребно решавати неопходну папирологију зарад дозволе како би их поставили на јавној површини, све успорава реализацију. Приде, има и оних комшија које не воле што им се смеће баца испред куће, али не желе ни да им се стави канта.
– Следећа већа акција чишћења смећа биће у априлу на Дан планете Земље, а у плану нам је да поново конкуришемо у НИС-у за машине које би нам омогућиле да одржавамо зелене површине испред напуштених плацева – наводи Драган Врањин, надајући се да ће у будућности наилазити на више подршке.
Л. Радловачки