Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

„ДНЕВНИК” У ШИДУ Пет села имаће воду до идуће године

29.07.2019. 12:43 12:55
Пише:
Фото: Центар Шида Фото: Радивој Хаџић

Заменик председника општине Шид Зоран Семеновић каже за „Дневник” да им годишња помоћ од виших нивоа власти износи око 200 милиона динара и да су на сваком конкурсу имали спремну пројектну документацију, те и помоћ и покрајинских и републичких власти.

– Без те помоћи не бисмо могли радити ни школе ни водоводе, нити било шта – напомиње Семеновић, и истиче да имају добру сарадњу с вишим нивоима власти.Буџет општине износи око 1,2 милијарду динара, иако је пројектован на 1,35 милијарду, међутим, уколико буде остварен на 1,2 милијарде динара, локална самоуправа ће успети да исфинансира све редовне трошкове, плате, школе, здравство, социјална давања.

У 21. веку не значе ни саобраћајнице ни фискултурна сала ако људи немају воду

– Ове године започињемо другу фазу реконструкције Основне школе „Сремски фронт” с првим затвореним базеном у шидској општини, што је капитална инвестиција, коју комплетно финансира Канцеларија за јавна улагања и вреди 120 милиона динара – каже Семеновић. – То је највећа инвестиција у овој години. Настављамо инфраструктурно опремање Индустријске зоне у КО Адашевци, уз помоћ Управе за капитална улагања. Зона се простире на 120 хектара, тренутно нема ниједну компанију, а „Термо вул” је прва која ће у наредна два месеца започети изградњу своје фабрике, и то је „гринфилд” инвестиција.

По његовим речима, до сада су уз подршку Покрајинске владе урадили приступне саобраћајнице у Зони дуге готово 900 метара, избушили бунаре и направили систем за водоснабдевање – два бунара капацитета десет литара у секунди, што испуњава услове за хидрантску мрежу, што су све биле потребе инвеститора.

Настављамо инфраструктурно опремање Индустријске зоне у КО Адашевци, уз помоћ Управе за капитална улагања. Зона се простире на 120 хектара (Зоран Семеновић)

– Изграђене су и трафостанице, које су суфинансиране уз помоћ Управе за капитална улагања, а ове године завршавамо другу фазу саобраћајница и пешачко-бициклистичку стазу, остаје нам још да буде завршена гасификација коју Шид нема – истиче Семеновић. – Имамо мрежу на територији целе општине, али већ годину дана се Сремска Митровица и Шид спајају magistralnnim водом, што се очекује да ће бити завршено до краја лета, те ћемо напокон имати гас у нашој општини. Урађено је и атмосферско одводњавање, каналска мрежа, те је Зона спремна за инвеститоре.


Раде се путеви око Шида

Пошто се државне путеви реконструишу у већини општина, до Шида је било мало компликовано стићи, што нам потврђује и заменик председника општине Шид Зоран Семеновић.

– Теретни саобраћај је због радова преусмерен на Шид, не може се проћи ни код Адашеваца јер се ради пут, ради се и око Руме, а радови ће трајати још годину, те се мора ићи околним путевима – истиче Семеновић. –Ради се ауто-пут Кузмин–Батровци, али и Кузмин–Рача, и он захвата нашу општину у КО Вишњићево, и ту ће радови трајати годину, али ће бити битно побољшана комуникација између Србије и Републике Српске, што је такође веома битно јер наши грађани користе тај пут и када иду у Бијељину, као и у Београд. У Нови Сад идемо преко Бачке Паланке или Партизанским путем преко Ердевика и Дивоша, Баноштора, врло ретко идемо до Новог Сада ауто-путем.


Он напомиње да свака општина сигурно тврди да је њена индустријска зона најатрактивнија и најбоља, али да је то у стварности њихова јер се налази на свега пет километара од границе с Европском унијом, на 15 километара од границе с Републиком Српском када буде завршен ауто-пут и код села Вишњичево, а Београд и Нови Сад су на 80 километара од зоне.

– Такође је важно да још увек имамо раднике и стручне и физичке раднике који ће моћи да буду упослени у тим зонама, пошто је сада већ евидентно да их ни у Руми ни у Сремској Митровици више нема – каже заменик председника општине Шид.

У Шиду је незапослено око 2.000 људи, а има укупно 30.000 радно способних, тврди Семеновић, те је стопа незапослености близу десет одсто, што је највише у Срему.

– Има и људи пријављених на Биро за запошљавање иако имају приватне послове, пољопривредна породична газдинства, баве се повртарством, прерадом, ратарством, међутим, јефтиније им је да се пријаве на Биро него да у оквиру свог пољопривредног газдинства плаћају доприносе држави за више чланова породице – каже Семеновић. – Шид има потенцијал од хиљаду радно способних људи у сваком тренутку да их инвеститор упосли.

Шид је засебна месна заједница, а има још 18 у својој општини, а улаже се у сва села.

– Ниједно село у шидској општини нема испод 1,2 милион динара на годишњем нивоу. Улагања зависе и од величине села, броја становника, њиховог атара, међутим, и у наша најмања села, као што су Моловин, Бикић До, Привина Глава, која имају испод 200 становника, годишња улагања износе више од 1,2 милион динара, што када је реч о инфраструктури у селу, што када је у питању редовно одржавање објеката који су јавна својина – каже Семеновић.Он истиче да до пре две године у шидској општини села Сот, Бикић До, Привина Глава, Љуба и Моловин нису имала воду.

Ове године започиње друга фаза реконструкције Основне школе „Сремски фронт” с првим затвореним базеном у шидској општини

– Све prеthodnе власти деценијама нису водиле рачуна о томе да људи имају оно основно за живот – воду. У 21. веку не значе ни саобраћајнице, ни фискултурна сала ако људи немају воду. Локална самоуправа се обратила покрајинском секретару за пољопривреду, водопривреду и шумарство Вуку Радојевићу, који је разумео проблем решавања водоснабдевања у шидској општини. Пре две године решили смо комлетно водоснабдевање Сота, прошле године Привине Главе и Бикић Дола и завршавамо радове на водоснабдевању у Љуби – биће готови средином септембра, и остао нам је још Моловин, који има мало становника, али смо пронашли решење да преко Међународне организације за мигранте из Сота извучемо цеви до Принциповца, прихватног центра за мигранте, и одатле их довучемо до Моловина – каже Семеновић. – Становници Моловина ће такође имати воду из чесме почетком идуће године. За четири године смо тако решили проблем који постоји одувек. Људи нису имали никакву јавну воду, већ бунарску и хидрофор, што је било у приватном власништву.

Он напомиње да то уопште нису највећа улагања, нити своте, али је, по његовом мишљењу, најважнија инвестиција за Шид.

– У поређењу с инфраструктурним радовима, да ли је асфалт урађен у једном слоју или у два, далеко важније је људима обезбедити воду, те ће 2.000 становника шидске општине и сва села шидске општине имати воду – напомиње Семеновић. – То је заиста био највећи проблем, који ће бити решен до краја године. Зона, радна места, све је упитно. Ко хоће да ради, посла има у нашим компанијама, нама је било битно да решимо воду. 

Маша Стакић

 

Пише:
Пошаљите коментар
Најлепше село шидске општине Моровић: Три моста, две реке и мање од 2.000 становника

Најлепше село шидске општине Моровић: Три моста, две реке и мање од 2.000 становника

28.07.2019. 13:55 15:19
Завршена “Стаза здравља“ на шидском излетишту

Завршена “Стаза здравља“ на шидском излетишту

19.07.2019. 10:00 15:19
Батез отворио обновљени спортски терен у Шиду

Батез отворио обновљени спортски терен у Шиду

04.07.2019. 15:57 15:20