Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

"Дневник" у селу националних заједница: Богојево

27.03.2023. 11:17 11:24
Пише:
Фото: Л. Радловачки

Протеклих дана добродошлица у Богојево била је у знаку радова на путу - попуњавале су се рупе у дужини од, богами, бар пола километра, са све семафорима на оба краја, ал’ будући да није било гужве у саобраћају, све је добро протицало. Па тако и наш обилазак села на Дунаву, уз границу и у оџачкој општини. 

Потражили смо зграду месне заједнице, кренусмо ка Дому културе, до раскрснице па на лакат кривини лево, и све до великог објекта испред ког на уредном травњаку стоје црвено-плаво-бела слова наређана у реч Б-О-Г-О-Ј-Е-В-О. С једне стране, на почетку, ту је грб села, а на крају речи ето и црвеног срца, јер љубав према месту и међу мештанима је веома важна.

- Седамдесетих је у Богојеву било око 3.000 становника, па деведесетих 2.000, с тим да је око 99 одсто било Мађара, а од 1995-1996, откако имамо избеглице, не знам да л’ нас има око хиљаду, без деце - уводи нас у причу о свом селу председник Савета Месне заједнице Атила Рупа. - Откако имамо право на двојна држављанства, одселило нам се доста младих породица, и то оне које су имале своју кућу, муж и жена су били запослени, имали су и нешто земље... Овде ко је остао, Мађари су углавном пензионери, а Рома има највише, они имају по троје-четворо деце, а наши и Срби скоро и да немају. У школи, која је до осмог разреда, укупно има 30 мађарске и 80 ромске деце. Српска деца иду с Ромима у одељења и уче на српском, мада нам 80 одсто српске деце путује за Oyake у школу, општина им је обебедила и превоз.


Шест хиљада разлога зашто треба читати

Сеоска библиотека „Бранко Радичевић“, која се налази на првом спрату Дома културе, улаз из задњег дворишта, чува фонд од око 6.000 књига. Последњих пет година о овом кутку књигољубаца брине Хуанита Ђерђ, која у слободно време, кад нема мештана или већег посла, највише воли да чита књиге, те је током наше посете на столу широм отворен био један од делова „Харија Потера“.

- Долазе нам највише деца и пензинери, а од романа највише се читају дела Данијеле Стил, Норе Роберт и Мирјам која нам је иде највише - каже библиотекарка Хуанита, појашњавајући да на полицама имају и српску и мађарску литературу, те да су обе подједнако читане. - Двапут годишње добијамо нове књиге, а ако баш нека зафали, онда одем за Oyake и донесем. Активности за децу имамо током Дечје недеље, када нам долазе из школе у групама. А има и оне деце која кад крену из школе седну овде да читају, проведу мало времена и онда иду кући.


Етнички састав је необичан и врло променљив, очито. Па кад је и реч о Савету Месне заједнице, до скоро је имао само мађарске чланове, док је у прошлом сазиву први пут чланица била једна Ромкиња. Циљ овакве шаролике укључености даје жељене резултате, те више одржавају село, премда и даље, према речима нашег саговорника, није идеално.

- Један од већих проблема су нам луталице, имамо их све више и више. Не знам да ли то наши пуштају на улицу штенад, или их неко успут избаци, али знам да их остављају на сметлишту поред села - вели Рупа, те додаје како им је дивља депоније у истој категорији са напуштеним сиротим четвороношцима. - Ставили смо камере око сметлишта, чак смо и рекли пољочувару, ког смо скоро добили, да неколико пута обилази и тај део. Прошле године смо за yabe поделили 300 канти, а још 90 и нешто треба да добијемо. Знате, има много керова, кад ставиш yak са смећем, он ти развуче по улици, овако је лакше.

Лани је у Богојево стигла још једна новина - манифестација „Дани меда“. Како свако село у општини Оџаци има неки фестивал, тако је и Богојево добило задатак да осмисли и организује неки. Иако је било логично да ће мотив бити нешто у вези са рибом, одлучили су се за „медену“ тематику, јер у околини већ има доста манифестација које се тичу оближњег Дунава, а међ’ Богојевчанима има пчелара, највише младих. Тако да, ако вас пут наведе на северозападни део Бачке, или ако баш волите мед, ове године ће фешта бити 2. септембра.

- На излазу из села, ка граници, имамо и језеро које је настало повлачењем Дунава, мада неки кажу да је оно повезано са Тисом и да има два изворишта. Али, нисмо село које користи тај туристички потенцијал, мада нам и даље много људи из Хрватске долази, нарочито у набавку. У сваком случају, плажа на том језерцету је сређена и викендом током лета уме да буде и до хиљаду људи. Вода је исправна, имамо сунцобране, терен за бич волеј, чак и место за ауто-кампере. - каже наш саговорник, који нас је по завршетку разговора одвео на то језеро, али и на Дунав, у викенд насеље од 130 викендица и једне чарде на којој можете да се освежите, али и пробате рибље специјалитете. 

Леа Радловачки

Пише:
Пошаљите коментар