Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

"Dnevnik" u selu nacionalnih zajednica: Bogojevo

27.03.2023. 11:17 11:24
Piše:
Foto: L. Radlovački

Proteklih dana dobrodošlica u Bogojevo bila je u znaku radova na putu - popunjavale su se rupe u dužini od, bogami, bar pola kilometra, sa sve semaforima na oba kraja, al’ budući da nije bilo gužve u saobraćaju, sve je dobro proticalo. Pa tako i naš obilazak sela na Dunavu, uz granicu i u odžačkoj opštini. 

Potražili smo zgradu mesne zajednice, krenusmo ka Domu kulture, do raskrsnice pa na lakat krivini levo, i sve do velikog objekta ispred kog na urednom travnjaku stoje crveno-plavo-bela slova naređana u reč B-O-G-O-J-E-V-O. S jedne strane, na početku, tu je grb sela, a na kraju reči eto i crvenog srca, jer ljubav prema mestu i među meštanima je veoma važna.

- Sedamdesetih je u Bogojevu bilo oko 3.000 stanovnika, pa devedesetih 2.000, s tim da je oko 99 odsto bilo Mađara, a od 1995-1996, otkako imamo izbeglice, ne znam da l’ nas ima oko hiljadu, bez dece - uvodi nas u priču o svom selu predsednik Saveta Mesne zajednice Atila Rupa. - Otkako imamo pravo na dvojna državljanstva, odselilo nam se dosta mladih porodica, i to one koje su imale svoju kuću, muž i žena su bili zaposleni, imali su i nešto zemlje... Ovde ko je ostao, Mađari su uglavnom penzioneri, a Roma ima najviše, oni imaju po troje-četvoro dece, a naši i Srbi skoro i da nemaju. U školi, koja je do osmog razreda, ukupno ima 30 mađarske i 80 romske dece. Srpska deca idu s Romima u odeljenja i uče na srpskom, mada nam 80 odsto srpske dece putuje za Oyake u školu, opština im je obebedila i prevoz.


Šest hiljada razloga zašto treba čitati

Seoska biblioteka „Branko Radičević“, koja se nalazi na prvom spratu Doma kulture, ulaz iz zadnjeg dvorišta, čuva fond od oko 6.000 knjiga. Poslednjih pet godina o ovom kutku knjigoljubaca brine Huanita Đerđ, koja u slobodno vreme, kad nema meštana ili većeg posla, najviše voli da čita knjige, te je tokom naše posete na stolu širom otvoren bio jedan od delova „Harija Potera“.

- Dolaze nam najviše deca i penzineri, a od romana najviše se čitaju dela Danijele Stil, Nore Robert i Mirjam koja nam je ide najviše - kaže bibliotekarka Huanita, pojašnjavajući da na policama imaju i srpsku i mađarsku literaturu, te da su obe podjednako čitane. - Dvaput godišnje dobijamo nove knjige, a ako baš neka zafali, onda odem za Oyake i donesem. Aktivnosti za decu imamo tokom Dečje nedelje, kada nam dolaze iz škole u grupama. A ima i one dece koja kad krenu iz škole sednu ovde da čitaju, provedu malo vremena i onda idu kući.


Etnički sastav je neobičan i vrlo promenljiv, očito. Pa kad je i reč o Savetu Mesne zajednice, do skoro je imao samo mađarske članove, dok je u prošlom sazivu prvi put članica bila jedna Romkinja. Cilj ovakve šarolike uključenosti daje željene rezultate, te više održavaju selo, premda i dalje, prema rečima našeg sagovornika, nije idealno.

- Jedan od većih problema su nam lutalice, imamo ih sve više i više. Ne znam da li to naši puštaju na ulicu štenad, ili ih neko usput izbaci, ali znam da ih ostavljaju na smetlištu pored sela - veli Rupa, te dodaje kako im je divlja deponije u istoj kategoriji sa napuštenim sirotim četvoronošcima. - Stavili smo kamere oko smetlišta, čak smo i rekli poljočuvaru, kog smo skoro dobili, da nekoliko puta obilazi i taj deo. Prošle godine smo za yabe podelili 300 kanti, a još 90 i nešto treba da dobijemo. Znate, ima mnogo kerova, kad staviš yak sa smećem, on ti razvuče po ulici, ovako je lakše.

Lani je u Bogojevo stigla još jedna novina - manifestacija „Dani meda“. Kako svako selo u opštini Odžaci ima neki festival, tako je i Bogojevo dobilo zadatak da osmisli i organizuje neki. Iako je bilo logično da će motiv biti nešto u vezi sa ribom, odlučili su se za „medenu“ tematiku, jer u okolini već ima dosta manifestacija koje se tiču obližnjeg Dunava, a međ’ Bogojevčanima ima pčelara, najviše mladih. Tako da, ako vas put navede na severozapadni deo Bačke, ili ako baš volite med, ove godine će fešta biti 2. septembra.

- Na izlazu iz sela, ka granici, imamo i jezero koje je nastalo povlačenjem Dunava, mada neki kažu da je ono povezano sa Tisom i da ima dva izvorišta. Ali, nismo selo koje koristi taj turistički potencijal, mada nam i dalje mnogo ljudi iz Hrvatske dolazi, naročito u nabavku. U svakom slučaju, plaža na tom jezercetu je sređena i vikendom tokom leta ume da bude i do hiljadu ljudi. Voda je ispravna, imamo suncobrane, teren za bič volej, čak i mesto za auto-kampere. - kaže naš sagovornik, koji nas je po završetku razgovora odveo na to jezero, ali i na Dunav, u vikend naselje od 130 vikendica i jedne čarde na kojoj možete da se osvežite, ali i probate riblje specijalitete. 

Lea Radlovački

Piše:
Pošaljite komentar