Дигитализација уводи електронска плаћања у Сомбору
СОМБОР: Овдашња локална самоуправа је годинама уназад предњачила када је у питању унапређење модерног пословања и електронске комуникације са становницима сомборског градског подручја, па је поред пионирских подухвата постављања интерактивног портала Градске управе, обједињеног система шалтер сале, електронског издавања грађевинских дозвола и бројних другиох „чуда“ четврте технолошке револуције дубоко загазила и у ефикасније и лакше плаћање административних такси и накнада, као и пореза на имовину, без попуњавања уплатнице.
Плаћање се врши електронски и доступно је платним картицама (Дина кард, Виза, Мастер Кард) без обзира на банку издаваоца, па тако грађани, правна и физичка лица, на овај начин све таксе које прилажу уз захтеве за услуге које пружа Градска управа могу да плате платним картицама.
Плаћање платним картицама на ПОС терминалима који се налазе на шалтерима градске управе представља уштеду времена чекања у редовима, елиминише одлазак до поште или банке, али повећава и ефикасност у пружању услуга јер се скраћује процедура подношења захтева. ПОС терминали су постављени у сарадњи са Канцеларијом за информационе технологије и електронску управу у оквиру реформи јавне управе коју спроводи Министарство државне управе и локалне самоуправе, а на њима ће ускоро, како најављују из Градске управе, бити омогућено и инстант плаћање паметним телефонима, односно кориштењем такозваног ЉР кода.
Рачуни за воду први на реду
ЈКП „Водоканал“ Сомбор је прво јавно комунално предузеће на територији града Сомбора које ће на штампаним рачунима за услуге пружене у марту месецу имати одштампан ЉР код, чиме се грађани и привреда подстичу да користе безготовинске облике плаћања. Ускоро се увођење овакве услуге очекује и од ЈКП „Чистоћа“ Сомбор, ЈКП „Простор“ Сомбор, ЈКП „Енергана“ Сомбор , ЈКП „Паркинг сервис“ Сомбор и ЈКП „Водовод“.
Наиме, како би унапредиле услуге које пружају Јавна комунална предузећа чији је оснивач Град Сомбор, тим за реформу јавне управе припрема штампање „Стандардне дводимензионалне ознаке“ – ЉР кода на рачунима за плаћање који се достављају грађанима и привреди. Корист од штампања овог дводимензионалног кода би била велика, пошто ће грађани и привредници моћи да плаћају своје обевезе простим скенирањем паметним мобилним уређајем ЉР кода са рачуна за плаћање, након чега би био генерисан платни налог, да би после потврде корисника, банка задужила његов платни рачун. То би грађанима и привреди знатно олакшало испуњење редовних обавеза, јер би се плаћање извршило не само знатно брже и једноставније, пошто приликом плаћања обвезник не мора да прекуцава податке, већ би се смањила и могућност да корисник направи грешку приликом уноса података везаних за плаћање.
М.Мћ