Ђачка пракса на новом трактору у Зрењанину
ЗРЕЊАНИН: Средња пољопривредна школа у Зрењанину обновила је механизацију коју поседује и набавила савремени трактор марке Арматрак 704, у чијој куповини је учествовао и Град Зрењанин.
Директорка ове стручне образовне установе Милица Дамјановић Томин каже да Пољопривредна школа, у делу практичне наставе, омогућује ученицима стицање знања на савременој механизацији, с циљем праћења савремених технологија у примарној пољопривредној производњи.
- Како бисмо то постигли, морамо пратити све новине како у ратарској производњи, тако и у области воћарства. На огледном воћњаку биће заступљене готово све културе и засади воћа које успева на нашем поднебљу. Комплетан воћњак биће и под системом за наводњавање, што је неопходан сегмент производње због измењених микроклиматских услова и све учесталије суше. У наредним данима очекује нас сађење садног материјала, али и постављање система за наводњавање - истакла је Дамјановић Томин, и уједно се на досадашњој успешној сарадњи захвалила градоначелнику Зрењанина Чедомиру Јањићу, који је јуче посетио школско имање на Михајловачком друму.
Јањић је том приликом истакао важност праћења савремених токова у пољопривредној производњи, али и на огледним парцелама Пољопривредне школе.
- Пољопривредна школа у нашем граду већ деценијама уназад примењује систем дуалног образовања, а Град Зрењанин, у сарадњи са овом образовном установом, земљорадничким задругама и компанијама из области аграра, омогућује ученицима да на најбољи могући начин стекну практично образовање. Трудимо се да њихово школовање унапредимо, па тако из године у годину обнављамо школску механизацију и комплетан простор школског имања – нагласио је Јањић.
Он је подсетио да је пре четири године реновиран школски објекат и да се настава, после дужег времена вратила у ранију зграду у Македонској улици.
- Живимо у аграрној средини и наша деца треба да стичу квалитетно практично знање. С друге стране, локална самоуправа чини све напоре како би и након завршене школе остали на својим имањима и бавили се интензивном пољопривредном производњом – рекао је Јањић.
Данас Пољопривредну школу похађа 600 ученика и ове године због великог интересовања, указала се потреба за отварањем још једног одељења. Такође, на огледним парцелама Пољопривредне стручне службе и „Делта аграра” обавља се практична настава, у току је и подизање савременог воћњака са противградним мрежама и системом за наводњавање. На школском имању практичну наставу обављају и будући ветеринари. Ученици свакодневно брину о сточном фонду на имању, истовремено стичући знања неопходна за рад у струци.
Ж. Балабан