Чедомир Јањић, градоначелник Зрењанина: За две године 4.500 нових радних места
– Град Зрењанин је успео да у prеthodnom периоду у земљи и иностранству афирмише своје индустријске зоне, што је довело до нових инвестиција и отварања радних места – оценио је у разговору за „Дневник“ градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић.
– То доказује и долазак кинеске компаније „Шандонг Линглонг“, која ће у зрењанинској Индустријској зони „Југоисток“ изградити погоне за производњу пнеуматика. Реч је о инвестицији вредној близу милијарду долара, што представља највећу директну страну инвестицију у Србији. У prеthodnom периоду смо потписали више од 30 уговора, што са страним компанијама, што с домаћим, о изградњи нових или проширењу постојећих производних погона у Зрењанину. У prеthodnе две године отворено је више од 4.500 нових радних места, што је за респект и у градовима који су већи од Зрењанина. Све то допринело је да број незапослених спадне с 12.000 на 4.500.
Број незапослених ће, наводи Јањић, наставити да пада јер се очекује да кинеска компанија „Шандонг Линглонг“ отвори нових 1.200 радних места када изгради погоне.
– С том компанијом долазе још два њена кооперанта, која ће уложити више од 100 милиона евра у своје фабрике и отворити још радних места. Још један велики бенефит од њиховог доласка је изградња ауто-пута Зрењанин–Београд, који су тражили кинески инвеститори. Очекује се да она почне наредне године – истакао је Јањић.
Prеthodni период обележили су и бројни инфраструктурни радови, од којих је свакако највећи и најзначајнији наставак изградње обилазнице око Зрењанина.
– Започета је градња најскупљег објекта на траси обилазнице, а то је мост на Бегеју. У овој фази биће изграђено 3,7 километра пута, а паралелно радимо и пројекат за четврту, завршну фазу. У тој фази биће изграђен још један објекат, односно надвожњак изнад железничке пруге Зрењанин–Панчево, као и последња 3,7 километра пута. Тиме ће тај посао комплетно бити завршен, а теретни саобраћај измештен из самог града. У питању је једна од највећих инвестиција, на коју су грађани дуго чекали и коју наши prеthodnici на власти нису могли спровести у дело – напомиње градоначелник Зрењанина.
Када је реч о инфраструктурним радовима, ваља напоменути да су prеthodnih година асфалтиране многе улице, не само у граду него и у околним селима.
– Више од 90 километара улица у граду и насељеним местима смо асфлатирали и поправили, изградили смо и реконструисали и око 15 километара бициклистичких стаза. Управо је завршена и реконструкција Улице Жарка Зрењанина, једне од најдужих у граду, у којој су санирани сви канализациони шахтови. План је да наставимо у истом ритму ове и наредне године – каже Јањић.
Реконструисан је и Трг др Зорана Ђинђића у центру града, који је донедавно задавао велике главобоље пешацима када падне киша. Вода се, наиме, таложила на тргу, слабо је отицала, због чега је било неопходно реконструисати тај део града.
– Ту је био велики проблем с хидроизолацијом и прокишњавали су локали испод трга. Сада се ради пројекат за реконструкцију оближњег Житног трга. У плану је да радови почну наредне године. На тој локацији постоји проблем с подземним инсталацијама и прво то морамо реконструисати. Житни трг ће након завршетка свих радова изгледати другачије, лепше и урбаније – открива Јањић.
Иначе, на Житном тргу, на којем се налази паркинг, а који представља једну од главних локација током манифестације „Дани пива“, годинама нису обављани неки озбиљнији радови.
Он додаје да је велика пажња посвећена и спортској инфраструктури, нарочито у селима. После више деценија, у сарадњи с Покрајинском владом, започета је реконструкција Градског стадиона у Карађорђевом парку, који је добио нову атлетску стазу, али и рефлекторе. У плану је наставак радова, односно и реконструкција трибина и просторија на стадиону.
– Изградили смо четири спортске хале у селима, које користе ученици на часовима физичког васпитања, али и сеоски спортски клубови – прецизира Јањић.
Такође, ових дана је започета изградња пристана на Бегеју, која представља део великог пројекта прекограничне сарадње између Румуније и Србије.
Актуелна градска власт и градоначелник Чедомир Јањић често су на мети критика опозиције и појединих незадовољних грађана.
– Критике су увек добродошле и не дају нам да се успавамо. Очекујем да чујем добронамерне критике, али има и оних које то нису. У сваком случају, трудимо се да након критика будемо још више концентрисани и бржи у реализацији послова које смо зацртали. После реализације свих поменутих пројеката Зрењанин неће изгледати исто. Изгледаће много боље – одговара Јањић.
Један од највећих задатака о којима се говори последњих година је изградња постројења за прераду воде из градског водовода. Рок за почетак рада фабрике је неколико пута одлаган.
- Саградили смо Фабрику воде, и то је нешто што су други неуспешно покушавали да учине више деценија. Фабрика је коначно преузела снабдевање целог града, раде се свакодневне анализе квалитета воде и када се установи да она испуњава све домаће стандарде, биће и скинута забрана коришћења воде из градског водовода, која је на снази од 2004. године. Очекујемо да ће се то десити у најскорије време, чиме би био решен један од највећих проблема – наводи градоначелник Чедомир Јањић.
У селима је настављена изградњи канализационе и гасне мреже. Изградња фекалне канализације је настављен у Меленцима, Ечки, Елемиру и Клеку, а започета у Лукићеву, Стајићеву и Лазареву. Урађени су и пројекти за Бело Блато, Книћанин и још два села, а очекује се да радови у тим местима крену у пролеће наредне године.
– Започели смо и један огроман пројекат са „Србијагасом“, а реч је о гасификацији девет насељених места у којима до сада није било гасне мреже. Већ су започети радови у Книћанину, Перлезу и Белом Блату, а кренуће и у Тарашу, Јанковом Мосту, Орловату, Томашевцу, Ченти и Факаждину. На тај начин цела територија града биће гасификована, а вредност инвестиције је више од 14 милиона евра. Када се посао заврши, ниједно село на територији града Зрењанина неће бити без водоводне и гасификационе мреже – објашњава Чедомир Јањић.
Жељко Балабан