БЕЧЕЈСКО УДРУЖЕЊЕ МЛАДИХ Застарело 129 пријава државних ревизора
БЕЧЕЈ: Судећи по истраживањима Бечејског удружења младих у оквиру пројекта „Будућност слободе информација у Републици Србији“, који финансира Делегација Европске уније у Србији, судови и тужилаштва не спроводе одређене законе на одговарајући начин.
Своје виђење ситуације у области поступања правосудних органа у предметима где је пријаве поднела Државна ревизорска институција након извршене ревизије пословања и завршних рачуна, „бумовци“ су представили у Градској кући Бечеј.
- Бавили смо се претеклих годину дана резултатима рада правосудних органа у вези са предметима које је поднеле Државне ревизорске институције и на примерима неколико локалних средина установили да ту ствари нису у најбољем реду. Наш истраживачки рад објавили смо у публикацији „Правосуђе под лупом“, где се види да смо обрадили око 700 окончаних предмета, а акценат је био на примени Закона о слободном приступу информацијама од јавног зачаја и Закона о заштити података о личности – појаснио је у име пројектног тима председник бечејских „бумоваца“ Александар Ђекић.
У публикацији је обрађена и анализорана трећина од укупно 2.165 поднетих прекршајних пријава државних ревизора од 2010. године, по којима је до сада донето 1.222 осуђујуће пресуде, 31 ослобађајућа, у 210 случајева је донето решење о обустављању поступка и 11 решења о прекиду и одбацивању поступка, што значи да је 691 предмет у раду. Државни ревизори си поднели и 263 кривичне пријаве, од којих је 129 застарело, 50 је одбачено по принципу опортунитета, 37 је одбачено, по две су ослобађајуће и осуђујуће пресуде, а 43 пријаве су у раду.
-На узорку који чине сви прекршајни судови и сва основна и виша јавна тужилаштва, путем истраживања установљено је кршење одредаба поменута два закона, и то у великој мери, од оних органа који морају бити пример добре праксе поштовања закона. Једна од препорука је да се направе законске измене и да се начело опортинуитета не примењује у делима против службене дужности у поступцима када државни ревизори поднесу кривичну пријаву против функционера – реклаје чланица пројектног тима Ана Аћимов.
Поред истраживања Бечејског удружења младих, реализацију пројекта „Будућност слободе информација у Републици Србији“ спровели су и Партнери за демократске промене Србије, Биро за друштвена истраживања и Правни скенер.
В. Јанков