Банатски Соколац обележио први век постојања
БАНАТСКИ СОКОЛАЦ: Мештани Банатског Соколца прославили су недавно први век од колонизације и насељавања овог места. Потомци Солунаца, који су пре стотину година населили напуштене пустаре угарских велможа, организовали су посебан програм посвећен том јубилеју.
- Могу слободно да кажем да су сви становници нашег места, па и они који су у иностранству, а срцем и духом су у нашем малом месту, учествовали и помогли у организацији обележавања 100 година од колонизације и насељавања Банатског Соколца - каже председник Савета Месне заједнице Јован Илић, који је заједно са замеником председника општине Пландиште Душаном Ћурчићем и замеником председника Скупштине Владаном Младеновићем положио венац на споменик Ослободиоцима из тог места.
Атмосфера је била више него одлична, било је и смеха, и пошалица, па и понека суза радосница, потврђује Илић.
- Потрудили смо се да сви буду достојно угошћени и да понесу лепе успомене које ће их враћати ка нашем месту. Може се рећи да смо сви скупа поставили образац како се скромним средствима и несебичним залагањем, у сваком селу може обележити било који од значајних датума – каже председник сеоског Савета.
У Дому културе отворена је изложба „Српски ратни добровољци у Великом рату 1914-1918”. - У нашем скромном организованом програму својим гласом и емоцијом су се истакле девојке из Велике Греде, које су отпевале химну „Боже правде” и патриотску песму „Сини јарко сунце са Косова” - каже Илић.
Банатски Соколац је настањен почетком двадесетих година прошлог века тако што су се након Првог светског рата доселили Личани из околине Грачаца, Крајишници из околине Босанког Петровца и Босанске Крупе, као и неколико породица из Херцеговине. Пустара на месту где се данас налази село носила је назив Биосег, и била је у власништву грофице Каролине Карачоњи из Будимпеште. Ту је био њен летњиковац у који је касније смештена основна школа. Тек 1933. године, када је грофица Карачоњи продала имање, село мења име у Банатски Соколац.
- Банатски Соколац се много променио последњих година. Несебичним улагањем Општине Пландиште и разумевањем председника Јована Репца, ми имамо далеко боље услове за функционисање и живот на селу. Стално се улаже у неопходне инфраструктурне пројекте. Међутим, свако село има проблем па и ми, доста младих људи одлази у потрази за нечим бољим у велике градове - прича наш саговорник. - Планови Месне заједнице по питању инвестиција су нам пре свега изградња капеле, насипање преосталих улица, додавење сијалица на уличну расвету, копање канала по улицама, и наравно, оно најважније, одржавање нашег села чистим и лепим као и до сад.
У овом селу данас живи нешто више од 200 душа, а мештани се углавном баве пољорпивредом. Банатски Соколац је, наиме, многима познат по чувеном фестивалу „Роцк Villagе” и статуи реге музичара Боба Марлија која се налази у дворишту школе.
Л. Радловачки