Banatski Sokolac obeležio prvi vek postojanja
BANATSKI SOKOLAC: Meštani Banatskog Sokolca proslavili su nedavno prvi vek od kolonizacije i naseljavanja ovog mesta. Potomci Solunaca, koji su pre stotinu godina naselili napuštene pustare ugarskih velmoža, organizovali su poseban program posvećen tom jubileju.
- Mogu slobodno da kažem da su svi stanovnici našeg mesta, pa i oni koji su u inostranstvu, a srcem i duhom su u našem malom mestu, učestvovali i pomogli u organizaciji obeležavanja 100 godina od kolonizacije i naseljavanja Banatskog Sokolca - kaže predsednik Saveta Mesne zajednice Jovan Ilić, koji je zajedno sa zamenikom predsednika opštine Plandište Dušanom Ćurčićem i zamenikom predsednika Skupštine Vladanom Mladenovićem položio venac na spomenik Oslobodiocima iz tog mesta.
Atmosfera je bila više nego odlična, bilo je i smeha, i pošalica, pa i poneka suza radosnica, potvrđuje Ilić.
- Potrudili smo se da svi budu dostojno ugošćeni i da ponesu lepe uspomene koje će ih vraćati ka našem mestu. Može se reći da smo svi skupa postavili obrazac kako se skromnim sredstvima i nesebičnim zalaganjem, u svakom selu može obeležiti bilo koji od značajnih datuma – kaže predsednik seoskog Saveta.
U Domu kulture otvorena je izložba „Srpski ratni dobrovoljci u Velikom ratu 1914-1918”. - U našem skromnom organizovanom programu svojim glasom i emocijom su se istakle devojke iz Velike Grede, koje su otpevale himnu „Bože pravde” i patriotsku pesmu „Sini jarko sunce sa Kosova” - kaže Ilić.
Banatski Sokolac je nastanjen početkom dvadesetih godina prošlog veka tako što su se nakon Prvog svetskog rata doselili Ličani iz okoline Gračaca, Krajišnici iz okoline Bosankog Petrovca i Bosanske Krupe, kao i nekoliko porodica iz Hercegovine. Pustara na mestu gde se danas nalazi selo nosila je naziv Bioseg, i bila je u vlasništvu grofice Karoline Karačonji iz Budimpešte. Tu je bio njen letnjikovac u koji je kasnije smeštena osnovna škola. Tek 1933. godine, kada je grofica Karačonji prodala imanje, selo menja ime u Banatski Sokolac.
- Banatski Sokolac se mnogo promenio poslednjih godina. Nesebičnim ulaganjem Opštine Plandište i razumevanjem predsednika Jovana Repca, mi imamo daleko bolje uslove za funkcionisanje i život na selu. Stalno se ulaže u neophodne infrastrukturne projekte. Međutim, svako selo ima problem pa i mi, dosta mladih ljudi odlazi u potrazi za nečim boljim u velike gradove - priča naš sagovornik. - Planovi Mesne zajednice po pitanju investicija su nam pre svega izgradnja kapele, nasipanje preostalih ulica, dodavenje sijalica na uličnu rasvetu, kopanje kanala po ulicama, i naravno, ono najvažnije, održavanje našeg sela čistim i lepim kao i do sad.
U ovom selu danas živi nešto više od 200 duša, a meštani se uglavnom bave poljorpivredom. Banatski Sokolac je, naime, mnogima poznat po čuvenom festivalu „Rock Village” i statui rege muzičara Boba Marlija koja se nalazi u dvorištu škole.
L. Radlovački