ЧЕТВОРО УЧЕНИКА ИТ СМЕРА РАЗВИЈАЈУ МОБИЛНУ АПЛИКАЦИЈУ Помоћ старима на КЛИК
ЗРЕЊАНИН: Четворо ученика четвртог разреда ИТ смера Зрењанинске гимназије развија мобилну апликацију преко које старије особе могу да сигнализирају младим волонтерима уколико им је потребна нека врста помоћи.
Њихов пројекат зове се КликСОС и реализују га у оквиру СТЕ(А)М изазова чији је циљ да подржи и награди најбоље идеје средњошколаца из Србије за решавање локалних проблема уз примену науке, дигиталне технологије, инжењеринга, математике и уметности. У питању је програм који подржава УНДП Србија, глобална мрежа развоја Уједињених нација и организација која помаже промене и повезује земље са знањем, искуством и ресурсима који помажу да људи живе бољи живот.
Четворочлани тим који је ангажован на изради апликације чине Вукашин Жировић, Марко Ракић, Момчило Милошевић и Ива Дојков.
- Дошли смо на идеју да креирамо мобилну апликацију која првенствено има за циљ да, кроз сарадњу са волонтерима, пружа помоћ старијим особама. На овакав корак смо се одлучили након што смо добили статистичке податке да 23 одсто становника Зрењанина представаљају особе старије од 65 година. Поставили смо циљну групу и затим анализирали са којим проблемима се овај део популације сусреће – објашњава за „Дневник” један од чланова тима Марко Ракић, иначе и талентовани такмичар Кајак клуба Бегеј.
Према његовим речима, истраживање су за сада обавили само путем статистике, али у будућности планирају да ураде и анкете и интервјуе, како би још више зашли у овај проблем.
- Неки од основних проблема које смо увидели код старије популације су набавка намирница и лекова, помоћ при кућним пословима и коришћењу технологија, као и разговор и социјална подршка. Апликација треба да буде што једноставнија, како би старијим корисницима била што лакша за коришћење. Требало би да се своди на свега неколико дугмића, који су јасно дефинисани – наглашава Ракић.
Ови ученици Зрењанинске гимназије у будућности планирају да направе и позивни центар, који би корисницима који немају приступ паметним телефонима пружио могућност да користе њихове услуге.
- Осим тога што наша апликација пружа помоћ, она такође развија и емпатију. Старијим особама често недостају пажња и разговор, а волонтери могу донети осмех и олакшати им свакодневне изазове – истиче Марко Ракић и подвлачи да је апликација у развојној фази и да још увек није доступна.
На крају, он је позвао људе добре воље, који желе да своје слободно време искористе помажући другима, да се пријаве путем мејла klik[email protected], као и преко Инстаграм налога.
Ж. Балабан