СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ ОСЛОБОЂЕЊА СОМБОРА ОД ФАШИЗМА Највише признање Ирми Ланг
СОМБОР: Поводом 80. годишњице од ослобођења Сомбора у Другом светском рату, у великој сали Жупаније, одржана је свечана академија. Том приликом Ирми Ланг, вишедеценијској директорки Галерије „Милан Коњовић“, сада у пензији, уручена је „Октобарска награда града Сомбора“ као највише градско признање за трајно животно дело.
Ирми Ланг је ово признање припало за вишедеценијски посвећени рад на подручју истраживања, анализе и презентације живота и дела великог југословенског и српског сликара, маестра Милана Коњовића и успешно вођење галерије која носи његово име, чиме је, према цитираној одлуци надлежне градске комисије, дала немерљив допринос афирмацији Сомбора као незаобилазној тачки на мапи не само српске, већ и европске и светске културе.
На истој свечаности уручене су и захвалнице организацијама и појединцима за активан допринос очувању успомене на жртве Другог светског рата и ослобођење Сомбора 21. октобра 1944. године. Тако су захвалнице додељене Амбасади Руске Федерације, СУБНОР-у Сомбор, као и Бранку Мутићу, Бранку Вукобратовићу и Чедомиру Карасу, члановима месних одбора СУБНОР-а у Кљајићеву, Растини и Стапару.
Прославу је увеличао наступ ученика Музичке школе „Петар Коњовић“, а по завршетку свечане академије у Народном позоришту приређен је концерт ансамбла „Козачка кућа” из Волгограда, као поклон Амбасаде Руске Федерације поводом Дана ослобођења Сомбора који је био својеврсна увертира у једну од највећих битака Другог светског рата на нашим просторима, Батинску битку која је отпочела двадесетак дана касније.
Овогодишња добитница „Октобарске награде“, Ирма Ланг, рођена је у Апатину 1943. године да би Гимназију завршила у Сомбору. Дипломирала је историју уметности на Филозофском факултету у Загребу 1967. године, а као кустос – директор, радила је пуне 42 године у Галерији „Милан Коњовић“. Реализовала је многобројне ауторске изложбе у европским и светским музејима и галеријама. Објавила је монографију „Коњовић изблиза“ и „Каталог радова“.
М. Мћ