ПОТВРЂЕН ПТИЧИЈИ ГРИП У ПАРКУ ПРИРОДЕ КОД БЕЧЕЈА Стара Тиса заражено подручје Х5Н1 БИО ФАТАЛАН ЗА ЈЕДНОГ ЛАБУДА
БЕЧЕЈ: Парк природе Стара Тиса код Бачког Градишта, у општини Бечеј, проглашен је зараженим подручјем, јер је у њему потврђено присуство вируса авијарне инфлуенце подтип Х5Н1, објавила је Управа за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
Птичији грип је регистрован код дивљих птица, односно код угинулог лабуда ког је 14. октобра у Парку природе Стара Тиса пронашао радник Јавног предузећа „Комуналац” из Бечеја.
Решењем Управе за ветерину, зараженим је проглашено подручје у полупречнику од најмање три километра од жаришта у Парку природе Стара Тиса и обухвата Бачко Градиште. Угроженим је проглашено подручје у полупречнику од најмање десет километара од жаришта и оно обухвата Чуруг, Бечеј и Нови Бечеј.
Управа за ветерину је истим решењем наложила примену мера предвиђених за заражено и угрожено подручје. Прописане мере, између осталог, обухватају попис и здравствени надзор живине на свим газдинствима и фармама у оквиру ових подручја, као и одређене рестриктивне мере у виду привремене забране или ограничења промета живине и птица, јаја, меса од живине и производа живинског порекла.
Подтип Х5Н1 може се пренети на људе
Ова заразна болест живине и дивљих птица је нарочито ескалирала у последњих неколико година. Изазвала је огромне економске штете, што је била последица сузбијања болести и рестриктивних мера у погледу забране и ограничења промета живине и птица, јаја, меса и производа од живине. Додатну опасност представља чињеница да је у већини жаришта дијагностикован сој вируса подтипа Х5Н1, који је зооноза, па се може пренети на људе који долазе у контакт са оболелом живином и птицама.
Авијарна инфлуенца (птичји грип) је са својим високопатогеном сојем годинама уназад присутна у Европи и свету са разним подтиповима вируса и карактеристикама болести, како код живине, тако и у дивљој популацији. Вирус птичјег грипа најчешће се преноси преко дивљих птица, од којих поједине врсте могу бити носиоци (резервоари) без видљивих симптома, нарочито у зимским месецима, односно у периоду интензивне миграције.
Текст и фото: Ж. Балабан