ПАНЕЛ УДРУЖЕЊА НЕМАЦА „ГЕРХАРД” И ГРАДСКОГ МУЗЕЈА Подунавске Швабе – два лица исте судбине
СОМБОР: Као што је својевремено и најављено Хуманитарно удружење Немаца „Герхард” је у сарадњи са сомборским Градским музејом и депандансом Музеја Подунавских Шваба, реализовало први овогодишњи панел у оквиру серијала под називом „Два лица исте судбине”.
На трибини под насловом „Културно наслеђе: терет или потенцијал?” о медијским аспектима теме Подунавских Шваба говорио је Роберт Чобан, публициста и оснивач Колор Прес Групе, који је 1990. године у студентском листу „Индекс” писао прве текстове о послератним логорима у Бачком Јарку, Гакову, Книћанину и другим местима.
У свом серијалу „Бициклом кроз Војводину”, Роберт Чобан је обишао многа места у Војводини, посетио је бројне напуштене или полусрушене цркве, гробља зарасла у жбуње. На ретким местима, попут Бачког Јарка, Гакова и Бачког Грачаца, данас постоје споменици и обележја, скоријег датума, који сведоче о томе шта се ту догађало у периоду од 1945. до 1948. године. Роберт Чобан је истакао да је ова тема и даље непознаница за већи део наше јавности, да на жалост није препознат ни туристички, а самим тим ни привредни потенцијал културног наслеђа региона, не пропуштајући да истакне да би само 118 постојећих двораца, који су под заштитом државе, значајно могли спречити одлазак младих људи из мањих средина и државе.
Овај пројекат се реализује уз помоћ средстава из буџета СР Немачке, а наредно предавање са Маријаном Стојчић, социолошкињом из Центра за примењену историју из Београда на тему „Прогон немачког становништва из источноевропских области након Другог светског рата биће одржана у четвртак, 24. априла у Музеју Подунавских Шваба, смештеном у Грашалковићевој палати са улазом из Змај Јовине улице.
М. Мћ