Акција чишћења Подунавља: Низак водостај помогао еколозима
СОМБОР: Приврженост становника Бачког Моноштора крај Сомбора, који стицајем околности имају привилегију да живе окружени Специјалним резерватом природе „Горње Подунавље“, који је сада део прекограничног резервата бисфере „Мура–Драва-Дунав”, екологији и очувању природне околине, демонстрира се готово свакодневно. Тако житељи овог села нису пропустили прилику да се укључе и у знатно ширу акцију заштите воденог крвотока Европе, Дунава.
Након пионирске експедиције коју је овог пролећа започео и реализовао профессор Андреас Fath са својим тимом, препливавши Дунав целом његовом дужином, прошлог викенда је реализована велика акција чишћења приобаља велике реке, обухвативши 20 локација у укупно осам подунавских земаља. Ова велика акција, под називом „Чишћење Дунава” (Донауу Цлеан Уп), наставак је активног залагања на очувању европске водене жиле куцавице и повећању видљивости проблема загађења водотокова.
Ову акцију чишћења Горњег Подунавља су првенствено реализовали чланови изузетно агилног тамошњег Удружења грађана „Подунав“ уз подршку запослених у Јавном предузећу „Војводинашуме“, те сарадњу са Месном заједницом Бачки Моноштор, УГ „Бодрог“, Пчеларским друштвом „Пчела“, градским ЈКП „Чистоћа“, уз учешће волонтера и љубитеља природе из Бачког Моноштора и Сомбора.
Чишћене су локације у склопу Специјалног резервата природе „Горње Подунавље“, међу којима се нашао и такозвани Вир, познато викенд насеље Дондо и каналић између њега и самог главног тока Дунава. Еколошким ентузијастима је ишло на руку то што је услед изузетно ниског водостаја моћне реке, омогућен приступ тачкама које су иначе под водом, те је ово била одлична прилика да се детаљно сакупи све оно чему није место у кориту Дунава и његовим рукавцима. Заједничком акцијом, сакупљено је око 30 врећа отпада, углавном пластичних флаша и стаклене амбалаже, које несавесни грађани остављају за собом у природи.
Да пуно раде на заштити животне средине и очувању природног богатства које их окружује ови Бачкомоношторци доказују и протеклих пет-шест година од када је заживела једна јако лепа акција у селу која је имала за циља заштиту природе и развијање колективне свести. У њој мештани сакупљају и доносе лименке које се депонују, а касније предају на рециклажу.
- Од тако добијених средстава смо до сада успели да заменимо столарију на вртићу, да уведемо централно грејање, и друго па су се тако поред Моноштораца укључили у акцију и многи други . Такође сакупљамо старе аутомобилске и тракторске гуме, папир, текстил али и електронски отпад – појашњава Зденка Митић из УГ „Подунав“, која је од недавно и директорка сомборске Туристичке организације, на чије чело су је довели управо сјајни резултати активног односа према судбини села које је за кратко време постало јединствен пример успешне промоције еко и руралног туризма.
Цео овај дуготрајни активизам Бачкомоноштораца је довео и до тога да, што се тиче текстила, осим онога што иде на рециклажу, у селу постоји и радионица где жене праве од остатака нове употребне предмете или се они поклањају мештанима којима је помоћ најпотребнија.
- Набавили смо, поред осталих канти за разрвставање отпада, и тракторску дробилицу за грање тако да мештани, када имају већу количину овог отпада из башти и воћњака, јаве Месној заједници која их прикупи и од њих се праве палетице које се даље користе за различите намене – сведочи Митић, према чијим су речима у склопу пројеката организоване и едукативне радионице заједно са школом, а своја искуства у оваквом виду активизма агилни овдашњи еколози радо деле са житељима других, не само сомборских, сеоских средина.
М. Миљеновић