Akcija čišćenja Podunavlja: Nizak vodostaj pomogao ekolozima
SOMBOR: Privrženost stanovnika Bačkog Monoštora kraj Sombora, koji sticajem okolnosti imaju privilegiju da žive okruženi Specijalnim rezervatom prirode „Gornje Podunavlje“, koji je sada deo prekograničnog rezervata bisfere „Mura–Drava-Dunav”, ekologiji i očuvanju prirodne okoline, demonstrira se gotovo svakodnevno. Tako žitelji ovog sela nisu propustili priliku da se uključe i u znatno širu akciju zaštite vodenog krvotoka Evrope, Dunava.
Nakon pionirske ekspedicije koju je ovog proleća započeo i realizovao professor Andreas Fath sa svojim timom, preplivavši Dunav celom njegovom dužinom, prošlog vikenda je realizovana velika akcija čišćenja priobalja velike reke, obuhvativši 20 lokacija u ukupno osam podunavskih zemalja. Ova velika akcija, pod nazivom „Čišćenje Dunava” (Donauu Clean Up), nastavak je aktivnog zalaganja na očuvanju evropske vodene žile kucavice i povećanju vidljivosti problema zagađenja vodotokova.
Ovu akciju čišćenja Gornjeg Podunavlja su prvenstveno realizovali članovi izuzetno agilnog tamošnjeg Udruženja građana „Podunav“ uz podršku zaposlenih u Javnom preduzeću „Vojvodinašume“, te saradnju sa Mesnom zajednicom Bački Monoštor, UG „Bodrog“, Pčelarskim društvom „Pčela“, gradskim JKP „Čistoća“, uz učešće volontera i ljubitelja prirode iz Bačkog Monoštora i Sombora.
Čišćene su lokacije u sklopu Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“, među kojima se našao i takozvani Vir, poznato vikend naselje Dondo i kanalić između njega i samog glavnog toka Dunava. Ekološkim entuzijastima je išlo na ruku to što je usled izuzetno niskog vodostaja moćne reke, omogućen pristup tačkama koje su inače pod vodom, te je ovo bila odlična prilika da se detaljno sakupi sve ono čemu nije mesto u koritu Dunava i njegovim rukavcima. Zajedničkom akcijom, sakupljeno je oko 30 vreća otpada, uglavnom plastičnih flaša i staklene ambalaže, koje nesavesni građani ostavljaju za sobom u prirodi.
Da puno rade na zaštiti životne sredine i očuvanju prirodnog bogatstva koje ih okružuje ovi Bačkomonoštorci dokazuju i proteklih pet-šest godina od kada je zaživela jedna jako lepa akcija u selu koja je imala za cilja zaštitu prirode i razvijanje kolektivne svesti. U njoj meštani sakupljaju i donose limenke koje se deponuju, a kasnije predaju na reciklažu.
- Od tako dobijenih sredstava smo do sada uspeli da zamenimo stolariju na vrtiću, da uvedemo centralno grejanje, i drugo pa su se tako pored Monoštoraca uključili u akciju i mnogi drugi . Takođe sakupljamo stare automobilske i traktorske gume, papir, tekstil ali i elektronski otpad – pojašnjava Zdenka Mitić iz UG „Podunav“, koja je od nedavno i direktorka somborske Turističke organizacije, na čije čelo su je doveli upravo sjajni rezultati aktivnog odnosa prema sudbini sela koje je za kratko vreme postalo jedinstven primer uspešne promocije eko i ruralnog turizma.
Ceo ovaj dugotrajni aktivizam Bačkomonoštoraca je doveo i do toga da, što se tiče tekstila, osim onoga što ide na reciklažu, u selu postoji i radionica gde žene prave od ostataka nove upotrebne predmete ili se oni poklanjaju meštanima kojima je pomoć najpotrebnija.
- Nabavili smo, pored ostalih kanti za razrvstavanje otpada, i traktorsku drobilicu za granje tako da meštani, kada imaju veću količinu ovog otpada iz bašti i voćnjaka, jave Mesnoj zajednici koja ih prikupi i od njih se prave paletice koje se dalje koriste za različite namene – svedoči Mitić, prema čijim su rečima u sklopu projekata organizovane i edukativne radionice zajedno sa školom, a svoja iskustva u ovakvom vidu aktivizma agilni ovdašnji ekolozi rado dele sa žiteljima drugih, ne samo somborskih, seoskih sredina.
M. Miljenović