„Паковање” дрва 12.490 динара
ЗРЕЊАНИН: У Зрењанину је велика јагма за свим врстама огрева, јер је већина домаћинстава која се греју на чврсто гориво потрошила залихе, или их привела крају. У највећем снабдевачу
средњобанатског тржишта овом врстом робе, зрењанинском „Огреву“, кажу да имају довољно угља, који је зависно од врсте од 7.000 до 13.000 динара по тони. Има и буковог брикета, по цени од 24,90 динара за килограм, као и пелета за 28,90 динара по килограму. Једино је проблем са огревним дрветом, којег само повремено има, исцепаног и у паковањима од метар пута метар пута 1,80, и то кошта 12.490 динара.
- Све иде јер су људи напросто у паници због овако дугог периода ледених дана. Једино је проблем са огревним дрветом, чија испорука је отежана због временских услова, а ту имамо и проблема због много продаваца који раде на црно – каже Драган Стањевић из „Огрева“.
У „Бомисту” су остали само на оскудним залихама брикета, који кошта 320 динара за десет килограма, а ових дана очекују допрему огревног дрвета. У „Андромеди” има само угљеног брикета по цени од 25 динара за килограм, и буковог који кошта исто толико. Јефтиније врста брикета од 18,50 и 22 динара и буквално су плануле. Очекују и допрему огревног дрвета, које се продаје искључиво у палетама.
Зрењанинско тржиште, иначе, има понуду више врста брикета, од дрвета или сламе, као и пелета, који се производе на овом терену, а ових дана немају проблема са пласманом робе. У сеоским домаћинствима ложе се по традицији и шапурике па и тулузина, ако је у питању стара сеоска пећ или котао са већим ложиштем. Огревно дрво, иначе, највише се нуди преко огласа, али је квалитет готово по правилу далеко од оглашеног, а уместо обећаних букве или храста, муштеријама се често подваљује са лошим и нискокалоричним дрветом.
Једна од озбиљних последица несташице огрева је прави јуриш шумокрадица на оно мало шумског фонда у средњем Банату, па пољочувари и полиција имају пуне руке после. Плене се и моторке, али и целе приколице са насеченим огревним дрветом, а кривичне и прекршајне пријаве су готово свакодневне.
Ж. Балабан