Нове двосмислене претње или...
(ВИДЕО) "ОРУЖЈЕ СУДЊЕГ ДАНА" У БОРБЕНОМ РЕЖИМУ Објављен снимак нуклеарних пројектила у Новосибирску!
Системи за лансирање ракета који могу да носе нуклеарно оружје стављени су у борбени режим у Русији, јавили су руски државни медији.
Државна новинска агенција ТАСС објавила је видео снимак на којем се, како је навела, лансирни системи интерконтиненталних балистичких ракета (ИЦБМ) Јарс поново размештају у Новосибирску у Сибиру.
На снимку се види како се стратешко нуклеарно оружје вади из складишта и транспортује камионима даље низ пут. Новинска агенција наводи да је реч о провери "спремности" особља и опреме "за дуготрајно дежурство на терену" Јарс РС-24 (НАТО ознака СС-29) је стратешка нуклеарна интерконтинентална балистичка ракета домета домета. до 12.000 километара и радијуса тачности од 250 метара, наводи специјализовани војни сајт Арми Рекогнишн.
Ракете се могу поставити на полице на камионима или у силосима. Први пук Јарса РС-24, који се састоји од три батаљона, распоређен је 2011. године, док су два батаљона другог пука стављена у борбену приправност на правцима борбених дејстава у оквиру борбеног дежурства, као и организовање маскирне и борбене заштите. Такође, војници ће увежбавати ситуације супротстављања диверзантским и извиђачким групама“, додаје агенција.
🇷🇺☢️ Novosibirsk missile formation deploys Yars mobile missile launchers on combat patrol routes.
Strategic missilemen conduct tasks and practise scenarios, including intensive manoeuvring on combat patrol routes as part of a combat alert duty.
Yars mobile land-based missile… pic.twitter.com/4nnfX7OAa1— Maimunka News (@MaimunkaNews) October 7, 2024
Од покретања свеобухватне инвазије на Украјину у фебруару 2022, руски председник Владимир Путин је у више наврата упућивао двосмислене претње о руском нуклеарном оружју, које су додатно наглашавали проратни Кремљ пропагандисти, величајући нуклеарне способности Москве и претеćи нападима на државе које подржавају ит.
Западни стручњаци, пак, сумњају да би Путин могао да прибегне употреби тактичког нуклеарног оружја, које има далеко мањи домет и снагу од стратешког наоружања, па се може користити и на бојном пољу.
Прошлог месеца Путин је најавио промену руске нуклеарне доктрине, говорећи о околностима под којима би Русија могла да употреби нуклеарно оружје. Они сада укључују могућност њихове употребе против ненуклеарних држава које подржавају нуклеарне силе у нападу на Русију, очигледно у директној вези са захтевима Кијева да му се дозволи да користи западне ракете дугог домета за ударе дубоко у руску територију, коју западне Украјине савезници и даље одбијају због страха од директног сукоба између НАТО и Кремља.
Многи украјински владини званичници и грађани Украјине гледају на најновије руске претње као ништа друго до звецкање и брбљање додатног (нуклеарног) оружја, рекао је за Њузвик Марк Темницки, сарадник Центра за Евроазију Атлантског савета.
Питер Рутланд, професор руских, источноевропских и евроазијских студија на Универзитету Веслијан, каже да је промена у руској нуклеарној доктрини развој који служи да Путинове нуклеарне претње задрже у очима међународних медија и јавности. Али то не представља значајну промену у доктринарној позицији Русије, нити заиста указује на повеćану спремност за употребу нуклеарног оружја, рекао је Рутланд.