ОВО ЈЕ НАЈТОПЛИЈИ МАРТ У ЕВРОПИ ИКАДА Просечне температуре расту, страдају биљке и животиње, да ли је пређена тачка без повратка?
Европа је доживела најтоплији март откад постоје мерења, с просечним температурама нешто изнад 6 степени Целзијусових, што је 2,41 степен више од просека за период 1991-2020, према подацима агенције ЕУ-а за климу Коперникус.
Глобално, био је то други најтоплији март икада забележен. Све је већа забринутост да међународни циљ ограничавања глобалног загревања на 1,5 степени у односу на прединдустријске нивое постаје недостижан.
Премда је 2024. већ пробијен праг, циљ се сматра званично промашеним само ако се вредности премаше током више година.
Коперникус је такође известио о најнижем обиму арктичког морског леда икада уоченом у марту. Већи део средње Европе искусио је необично суве временске услове. Стрес за екосистеме је већ видљив, а биљке и животиње су све више погођене недостатком влаге.
Европски центар за средњорочне временске прогнозе саопштио је да је то био месец "контрастних падавинских екстрема" широм Европе, при чему су многа подручја доживела најсушнији забележени март, а други најкишовитији забележени март у последњих најмање 47 година.
Немачка министарка околине Штефи Лемке назвала је тренутну сушу алармантном, упозоравајући да се велики делови земље суочавају с неуобичајеном пролећном сушом. Навела је да климатска криза већ утиче на пољопривреду и шумарство, повећавајући ризик од шумских пожара и слабије жетве.