light snow
1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОВА АТОМСКА ПРЕТЊА ДОЛАЗИ ИЗ КИЈЕВА? Огласио се украјински МСП

13.11.2024. 20:45 23:44
Пише:
Извор:
Танјуг
украјина
Фото: Pixabay.com

ЛОНДОН/КИЈЕВ: Портпарол Министарства спољних послова Украјине Георгиј Тихи демантовао је писање Тајмса да Украјина може да направи нуклеарну бомбу и поручио да Кијев не планира да развије нуклеарно оружје.

Украјина се придржава НПТ (Споразума о неширењу нуклеарног оружја), ми не поседујемо, не развијамо и не намеравамо да стварамо нуклеарно оружје. Украјина блиско сарађује са ИАЕА и потпуно је транспарентна у мониторингу, који искључује употребу нуклеарних материјала у војне сврхе, навео је Тихи, коментаришући писање британског Тајмса да Кијев може да развије елементарну нуклеарну бомбу користећи плутонијум у року од неколико месеци ако Доналд Трамп прекине војну помоћ САД, преноси агенција Суспилне.
 

Тајмс се позива на ''аналитички документ припремљен за Министарство одбране Украјине''. 
 

Према документу, Украјина нема капацитете за изградњу и рад великих постројења потребних за обогаћивање уранијума, па би могла да користи плутонијум из истрошених горивих шипки из девет нуклеарних реактора украјинских нуклеарних електрана.
 

Напомиње се да ће земља моћи брзо да направи основни уређај за плутонијум користећи технологију сличну бомби баченој на Нагасаки 1945. године, наводи се у извештају.

"Стварање једноставне атомске бомбе, као што су Сједињене Америчке Државе урадиле са пројектом 'Менхетн', не би био тежак задатак 80 година касније", наводи се у документу.

Додаје се да би без времена за изградњу и рад великих постројења потребних за обогаћивање уранијума, у ратном периоду Украјина морала да се ослања на употребу плутонијума екстрахованог из истрошених горивних шипки уклоњених из украјинских нуклеарних реактора.

Украјина и даље контролише девет оперативних реактора и има значајно нуклеарно искуство, упркос томе што је одустала од трећег највећег нуклеарног арсенала на свету 1996. године.

"Тежина реакторског плутонијума доступног у Украјини може се проценити на седам тона...За стварање значајног арсенала нуклеарног оружја потребно је много мање материјала...Количина материјала је довољна за стотине бојевих глава тактичке снаге од неколико килотона", наводи се у документу.

Таква бомба ће имати отприлике једну десетину снаге бомбе "Дебељка" (Fat Man) коју су САД детонирале над Нагасакијем, закључују аутори документа.

"Ово би било довољно да уништи читаву руску ваздушну базу или концентрисане војне, индустријске или логистичке објекте. Тачна снага нуклеарног пуњења биће непредвидива, јер ће користити различите изотопе плутонијума", рекао је аутор извештаја Алексиј Јижак, начелник одељења Националног института за стратешке студије Украјине, државног истраживачког центра који делује као саветодавно тело председничке администрације и Савета за националну безбедност и одбрану Украјине.

Западни стручњаци сматрају да ће Украјини бити потребно најмање пет година да развије нуклеарно оружје и одговарајуће возило за испоруку, док Валентин Бадрак, директор Центра армије, инсистира на тврдњи да ће Украјина развити сопствене балистичке ракете за мање од годину дана.

"Украјина ће за шест месеци показати да има способност да ствара балистичке ракете великог домета: имаћемо ракете са дометом лета од 1.000 км", тврди Бадрак.

Аналитичари, како наводи ''Тајмс'', кажу да би Велика Британија, ако САД напусте Украјину, могла да испуни безбедносне обавезе из Будимпештанског меморандума, помажући Украјини да развије нуклеарно одвраћање, с обзиром на то да Кијев нема конвенционална средства да спречи Русију да заузме Украјину.

Јижак је навео да постоји ризик да би неки од највећих градова Украјине, попут Дњепра и Харкова, могли пасти пре него што се развије оружје.

"Био сам изненађен поштовањем које САД имају према руској нуклеарној претњи. Можда нас је то коштало рата. Они третирају нуклеарно оружје као неку врсту Бога. Можда је време да се и том Богу молимо", додао је он.

Раније је украјински председник Володимир Зеленски изјавио да Украјина никада није рекла да жели да створи нуклеарно оружје, додаје ''Тајмс''.

Он је подсетио на Будимпештански меморандум на основу којег је Украјина одустала од нуклеарног наоружања, али заузврат, како је навео, "није добила обећане безбедносне гаранције".

 

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар