ЉУЉАЈУ СЕ КВАДРАТИ У ЦАРСКОЈ ВИЈЕНИ! Kо је у годинама за нама пазарио НЕКРЕТНИНУ У БЕЧУ, сада треба размишљати о продаји
Бечким тржиштем некретнина владају турбуленције које могу променити судбине власника и инвеститора. Драматични пад цене станова, као и повећана понуда створили су ситуацију без преседана, која поставља питање: да ли је сада прави тренутак за продају?
Како преноси немачки „Форбес”, ситуација је јасна: „Они који продају сада, могли би бити последњи који ће остварити профит.”
„Ако желите да знате када је право време за куповину стана, како повољно купити некретнину или када продаја доноси највећи профит, обратите пажњу на кључне моменти који обликују тржиште”, оцењује за “Дневник” Зоран Калабић , оснивач агенције 4M Immobilien, која више од две деценије успешно послује на бечком тржишту некретнина. „Зашто су цене пале? Тренутна ситуација резултат је комбинације вишеструких фактора. Пре свега, висока референтна каматна стопа Европске централне банке знатно је отежала задуживање.„Многи потенцијални купци више не могу да приуште некретнине јер су кредити постали скупљи и теже доступни. Банке су такође појачале услове за одобравање кредита, што додатно смањује базу купаца.
Други кључни фактор је, објашњава Калабић, регулаторно окружење. Од ове године Беч је, naime, увео нова правила која готово потпуно забрањују краткорочно издавање станова преко платформи попут Airbnb-а. „Ова одлука изазвала је додатни притисак на тржиште јер су многи станови, који су раније доносили приходе од издавања, сада постали терет за власнике,” додаје Калабић.
Пад цена прати и опадање броја нових грађевинских пројеката. „У поређењу са рекордном 2019. годином, данас имамо готово двоструко мање издатих грађевинских дозвола. Инвеститори су опрезни због високих трошкова градње и слабије потражње,” истакао је наш саговорник.
Утицај на српску заједницу
Према последњим подацима, у Бечу живи и ради око 200.000 Срба. Многи од њих су власници или могући власници некретнина. Пад цена може представљати прилику за оне који планирају куповину, али и изазов за оне који већ поседују некретнине и размишљају о продаји. Калабић објашњава да тренитна ситуација захтева пажљиво планирање и консултације са стручњацима како би се донела исправна одлука.
Током лета 2024. године, на бечком тржишту некретнина било је доступно више од 16.000 станова, што представља повећање од чак 60 процената у односу на претходне године. При томе су цене квадрата пале и до 20%. „Купци сада имају моћ преговарања. Велика понуда даје им прилику да бирају и преговарају о повољнијим условима,” каже Калабић.
С друге стране, ситуација није ружичаста за власнике некретнина. „За многе власнике који се ослањају на приходе од издавања, ово је постало финансијски изазов. У неким случајевима, хипотеке су скупље од прихода од ренте, што је неодрживо на дуге стазе,” упозорава Калабић.
По његовим речима, олакшице у оквиру тзв. КИМ регулативе, које ће ступити на снагу у јулу 2025, могле би олакшати финансирање некретнина за приватне купце. Ипак, Калабић остаје опрезан: „Иако ће ове промене олакшати приступ кредитима, питање је колико ће потражња заиста порасти. Економска рецесија, раст трошкова живота и несигурност на тржишту рада и даље представљају озбиљне препреке. Ако сте власник некретнине и размишљате о продаји, сада је идеално време да остварите профит док је то још увек могуће. Ситуација се брзо мења, а време игра кључну улогу,” поручује Зоран Калабић.
Сандра Иршевић