LJULJAJU SE KVADRATI U CARSKOJ VIJENI! Ko je u godinama za nama pazario NEKRETNINU U BEČU, sada treba razmišljati o prodaji
Bečkim tržištem nekretnina vladaju turbulencije koje mogu promeniti sudbine vlasnika i investitora. Dramatični pad cene stanova, kao i povećana ponuda stvorili su situaciju bez presedana, koja postavlja pitanje: da li je sada pravi trenutak za prodaju?
Kako prenosi nemački „Forbes”, situacija je jasna: „Oni koji prodaju sada, mogli bi biti poslednji koji će ostvariti profit.”
„Ako želite da znate kada je pravo vreme za kupovinu stana, kako povoljno kupiti nekretninu ili kada prodaja donosi najveći profit, obratite pažnju na ključne momenti koji oblikuju tržište”, ocenjuje za “Dnevnik” Zoran Kalabić , osnivač agencije 4M Immobilien, koja više od dve decenije uspešno posluje na bečkom tržištu nekretnina. „Zašto su cene pale? Trenutna situacija rezultat je kombinacije višestrukih faktora. Pre svega, visoka referentna kamatna stopa Evropske centralne banke znatno je otežala zaduživanje.„Mnogi potencijalni kupci više ne mogu da priušte nekretnine jer su krediti postali skuplji i teže dostupni. Banke su takođe pojačale uslove za odobravanje kredita, što dodatno smanjuje bazu kupaca.
Drugi ključni faktor je, objašnjava Kalabić, regulatorno okruženje. Od ove godine Beč je, naime, uveo nova pravila koja gotovo potpuno zabranjuju kratkoročno izdavanje stanova preko platformi poput Airbnb-a. „Ova odluka izazvala je dodatni pritisak na tržište jer su mnogi stanovi, koji su ranije donosili prihode od izdavanja, sada postali teret za vlasnike,” dodaje Kalabić.
Pad cena prati i opadanje broja novih građevinskih projekata. „U poređenju sa rekordnom 2019. godinom, danas imamo gotovo dvostruko manje izdatih građevinskih dozvola. Investitori su oprezni zbog visokih troškova gradnje i slabije potražnje,” istakao je naš sagovornik.
Uticaj na srpsku zajednicu
Prema poslednjim podacima, u Beču živi i radi oko 200.000 Srba. Mnogi od njih su vlasnici ili mogući vlasnici nekretnina. Pad cena može predstavljati priliku za one koji planiraju kupovinu, ali i izazov za one koji već poseduju nekretnine i razmišljaju o prodaji. Kalabić objašnjava da trenitna situacija zahteva pažljivo planiranje i konsultacije sa stručnjacima kako bi se donela ispravna odluka.
Tokom leta 2024. godine, na bečkom tržištu nekretnina bilo je dostupno više od 16.000 stanova, što predstavlja povećanje od čak 60 procenata u odnosu na prethodne godine. Pri tome su cene kvadrata pale i do 20%. „Kupci sada imaju moć pregovaranja. Velika ponuda daje im priliku da biraju i pregovaraju o povoljnijim uslovima,” kaže Kalabić.
S druge strane, situacija nije ružičasta za vlasnike nekretnina. „Za mnoge vlasnike koji se oslanjaju na prihode od izdavanja, ovo je postalo finansijski izazov. U nekim slučajevima, hipoteke su skuplje od prihoda od rente, što je neodrživo na duge staze,” upozorava Kalabić.
Po njegovim rečima, olakšice u okviru tzv. KIM regulative, koje će stupiti na snagu u julu 2025, mogle bi olakšati finansiranje nekretnina za privatne kupce. Ipak, Kalabić ostaje oprezan: „Iako će ove promene olakšati pristup kreditima, pitanje je koliko će potražnja zaista porasti. Ekonomska recesija, rast troškova života i nesigurnost na tržištu rada i dalje predstavljaju ozbiljne prepreke. Ako ste vlasnik nekretnine i razmišljate o prodaji, sada je idealno vreme da ostvarite profit dok je to još uvek moguće. Situacija se brzo menja, a vreme igra ključnu ulogu,” poručuje Zoran Kalabić.
Sandra Iršević