"Права ноћна мора"
„Лажна ракија“ убила више од 60 људи ХОРОР У ТУРСКОЈ На интензивној нези још 36 особа
АНКАРА: Број преминулих након конзумације "лажне ракије" у Анкари прастао је на 63, а у болници на интензивној нези тренутно се налази 36 особа, јавља данас турски лист Хаберлер.
Истрага тужилаштва о алкохолним пићима произведеним у дестилеријама без употребне дозволе се наставља.
Врховно јавно тужилаштво у Анкари је отворило истрагу и до сада је ухапшено 30 особа.
Токсиколошки извештаји Института за судску медицину додати су досијеима осумњичених за кријумчарење алкохола и ''изазивање смрти уз могућу намеру''.
Како пише портал Милијет, због смрти великог броја људи који су се отровали лажном ракијом поново су стручњаци указивали на штетност метил алкохола који се користи у производњи фалсификованог алкохола.
Метил алкохол може изазвати низ трајних, озбиљних здравствених проблема, па чак и довести до смрти, упозоравају лекари.
Специјалиста ургентне медицине Јунус Емре Ердоган истакао је да тровање алкохолом може озбиљно да угрози здравље и живот.
У овим пићима се уместо етил алкохола користи метил алкохол (метанол), јефтинија и приступачнија супстанца. Метанол је у суштини индустријски растварач и гориво. Изузетно је токсичан за људско тело, рекао је он.
Истакао је да метанол претерано оптерећује бубреге и јетру, може да оштети централни нервни систем, проузрокује парализу, слепило, заустави рад срца, изазове трајно оштећење мозга.
Додао је да фалсификовани алкохол такође може да садржи различите хемикалије, боје, есенције и адитиве.
Свака од ових супстанци може представљати другачији здравствени ризик, је најопасније тровање метанолом. Када се дестилација не обави како треба, пије се, не само етил алкохол, већ и отровни метил алкохол, објасио је др Ердоган.
Турски медији подсећају да је у Истанбулу у протекла два месеца број умрлих од тровања фалсификованим алкохолом 30 и да овај проблем у Турској постаје "права ноћна мора".