ДОБРО ПОЗНАТА „УТВА“ ПОНОВО У АКЦИЈИ Меморандум са АЛИТ-ом, успостављање Центра за одржавање беспилотних летелица
ЖУХАИ: Директор фабрике авиона Утва Бранислав Лучић потписао је данас, на кинеском ваздухопловном сајму у Жухаију, Меморандум о разумевању са кинеском компанијом АЛИТ за успостављање Центра за одржавање беспилотних летелица овог произвођача, као и беспилотних летелица домаће производње "Врабац" и "Пегаз".
Компаније ће заједнички учестовати и на трећим тржиштима са циљем проналажења корисника који би одржавали беспосадне летелице у Утви, а као важан аспект сарадње истиче се и заједнички рад две компаније на маркетингу производа и потенцијално заједнички наступи на трећим тржиштима са новим производима, преноси Танго Six.
Директор Утве Бранислав Лучић изјавио је да ће овај меморандум донети трајне користи за обе организације, али и за обе земље.
"Ово је велики корак за нас, а верујемо да ће сервисни центар постати центар иновација, подршке корисницима и ефикасне испоруке услуга нашим клијентима. Стручност и знање које компанија АЛИТ доноси, гарантују да ће овај центар функционисати према највишим стандардима, стварајући вредност не само за наше компаније, већ и за шире тржиште", рекао је он.
Лучић истиче да ће сарадња омогућити побољшање квалитета производа, повећање производне ефикасности, брже лансирање нових и унапређених производа на тржиште, као и остваривање профита.
"Иако су пословне користи овог споразума очигледне, шири утицај иде много даље од комерцијалних интереса. Наше две компаније долазе из различитих земаља и кроз ову сарадњу, не само да ћемо учврстити наше послове, већ ћемо допринети економском расту, сарадњи између наших земаља и чвршћој вези наших народа", казао је директор Утве.
Стручњаци Војске Србије су рад са кинеским колегама на репројектовању Пегаза започели 2019. године, а убрзо су две летелице пребачене у Кину, док је испорука два прототипа реализована почетком 2022.
Компанија АЛИТ једна је од кључних подружница кинеске државне корпорације "China аероспаце сциенце анд technology цорпоратион (ЦАСЦ)" која има главну улогу у кинеском свемирском програму.
Састав ЦАСЦ чини осам великих института и академија које се баве истраживањем, развојем и производњом, девет специјализованих компанија и шест подружница које су јој директно потчињене.
У оквиру корпорације развијају се и производе свемирске технологије, летелице, погонске групе, електроника, софтвер, сателити и сателитска опрема.
Ваздухопловни сајам у Жухаију званично је отворен у среду, а одржава се сваке друге године у новембру почев од 1996. године.
Сајам је прилика да кинеска наменска и ваздухопловна индустрија покажу своја најновија достигнућа у области свемирске технологије и ракетних система за противваздухопловна дејства, али и да представе војну технику копнене војске и свих њених родова.
(Танјуг)