БРИТАНИЈА ПРЕД ЛАНСИРАЊЕМ ВАКЦИНЕ БУДУЋНОСТИ Убризгава се без игле, а буди имуни систем како би спречио повратак рака
Пацијентима са напредним раком коже биће омогућен брзи приступ „револуционарној” експерименталној вакцини, која се још увек испитује, у оквиру британске Националне здравствене службе (НХС), пренео је данас „Тајмс”.
Инјекција без игле, која се даје у периоду до две године, делује тако што подстиче одговор имуног система и помаже му да нападне ћелије рака како би спречио њихово поновно стварање, а користи се млаз течности под високим притиском за давање вакцине испод коже.
Ово испитивање представља проширење програма НХС Енглеске за лансирање вакцина против рака, који је већ омогућио пацијентима да приступе испитивању вакцине против рака црева.
Премијер Велике Британије Кир Стармер је рекао да такве иновације представљају „спасавање живота” и додао да ће ускоро бити организовано још водећих светских истраживања.
„Зато смо кроз наш План за промене предузели акцију како бисмо унапредили наш сектор наука о животу кроз кораке за убрзање клиничких испитивања и смањење бирократије за истраживаче - тако да је Британија најбоља земља на свету за медицинска истраживања”, рекао је Стармер.
Овог месеца Стармер је најавио планове за нову услугу истраживања здравствених података, која ће помоћи да се убрзају клиничка испитивања и развој нових лекова.
Ово испитивање, познато као SCOPE, тренутно је у другој фази и циљ је да се на програм пријави још десетине пацијената до октобра.
Меланом је пети најчешћи рак у Великој Британији, а око половине пацијената не реагује на стандардну имунотерапију.
Нова ДНК вакцина, позната као iSCIB1+, помаже имунолошком систему да препозна ћелије рака и побољша одговор тела на имунотерапију.
Вакцина циља биомаркере на туморима меланома, у суштини их „означавајући” за имуни систем, а пацијентима са узнапредовалим меланомом ће бити потребан тест крви да би се одредио њихов тип ткива пре него што узму учешће у испитивању.
„Људи са узнапредовалим раком немају времена за губљење и зато је веома важна платформа која брзо идентификује за њих адекватна испитивања. А омогућавањем већем броју пацијената да брже приступе испитивањима широм Енглеске, можемо да изградимо врсту базе доказа која води до открића која би могла да зауставе рак на путу, не само за пацијенте у НХС-у, већ и широм света”, рекао је Питер Џонсон, национални клинички директор НХС за рак.