broken clouds
-2°C
16.01.2025.
Нови Сад
eur
117.135
usd
113.7454
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Свет већ тресе "квадремија"! ДРАСТИЧНЕ МЕРЕ У СРПСКИМ БОЛНИЦАМА ЗБОГ ШИРЕЊА ЗАРАЗЕ Ове групе људи су НАЈУГРОЖЕНИЈЕ

15.01.2025. 22:42 22:46
Пише:
Извор:
Блиц
Фото: Opsta bolnica u Pancevu/R. Hadzic

Грип и друге респираторне инфекције хватају замах широм Србије, а у 16 региона забележено је присуство овог вируса.

Болнице широм земље уводе забране посета како би заштитиле најугроженије пацијенте.

Стручњаци поручују да разлога за панику нема – али упозоравају да су вакцинација и опрез кључни, нарочито за старије особе, хроничне болеснике и труднице. С друге стране света, Америку и Кину већ тресе талас "квадремије".
 

Како је Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" објавио вирус грипа присутан у 16 региона у земљи, а од 30. децембра 2024. до 5. јануара 2025. године, у Србији је забележено 4.752 случаја обољења сличних грипу, и то највише међу децом млађом од 4 године и у узрасту од 5 до 14 година.
 

Како за "Блиц" појашњава епидемиолог Зоран Радовановић, сваке године у ово доба долази до епидемијског пораста оболевања од грипа, а учесталост заражавања је већа.
 

То значи да имамо једног зараженог на 100 људи током недељу дана. То ипак, није ништа неуобичајено, јер у хладним и сувим месецима долази до пораста сви тих инфекција дисајних органа, зато што се клица избацује кроз нос и уста, преноси се капљицама и аеросолом. Због тога сада, када је хладно, и када су људи у затвореном простору збијени једни до других, онда је вероватноћа заражавања већа. Људи не треба да се боје, ово је редовна појава, каже за Радовановић.
 

Србијом тренутно хара 5 типова вируса
 

Како је објаснио у Србији су тренутно забележени грип, ковид-19, респираторне инфекције, аденовируси риновируси за које каже да се најлакше преже.
 

Риновируси којих има више од 100 типова су најбезболнији, доводе до кијавице и гребања у грлу, али то је најлакша заразна болест, јер не расте температура, а нема ни јаке малаксалости - каже он.
У циљу превенције и контроле ширења респираторних инфекција, од понедељка 13. јануара уведена је забрана посета хоспитализованим пацијентима на свим клиникама Универзитетског Клиничког центра Србије.
 

Такође, осим Клиничког центра Србије, након разматрања епидемиолошке ситуације акутних респираторних инфекција укључујући и обољења слична грипу, у Општој болници "Др Лаза К. Лазаревић" у Шапцу ограничава се режим посета пацијентима. Осим тога, у Општој болници у Пожаревцу забрањене су посете лежећим пацијентима ради спречавања ширења респираторних инфекција, као и у Лесковцу и Аранђеловцу.
Пракса у нашим болницама је и ранијих година била да се забране посете када се респираторне инфекције, најчешће грип, појаве у нешто чешћем облику. То је једна превентивна мера да би се сачували пацијенти. А то се код нас дешава обично крајем децембра или током прве половине јануара. Тада и расте вероватноћа да ће неко од посетилаца бити заражен, и онда је боље поставити једну такву баријеру, објаснио је епидемиолог.
 

Ко је најугроженији
 

Епидемиолог Радовановић је објаснио да у посебно угрожени шећераши, и гојазни људи, и истакао да је важно је да се вакцинишу против сезонског грипа.
 

Такође, посебно су угрожени људи старији од 65 и више година, и они који се у болници лече од болести које захтевају такозвану имуносупресивну терапију, попут онколошких болесника, али и људи којима је обављена трансплантација органа. Такви пацијенти добијају лекове који смањују ефикасност имунског система, и свака инфекција може да има фаталан крај - упозорава.
 

Он се такође осврнуо на још неколико категорија људи који су у високом ризику.
 

Још једна категорија су људи који из било ког разлога имају имунска оштећења па су због тога у болници. Ако би се на то стање надовезала инфекција грипа или било која друга, онда је логично да ће исход инфекције бити тежак, ако не и фаталан. Наравно, труднице, мале бебе, одојчад и превремено рођене бебе свакако спадају у ту групу - оценио је он.
 

То значи да истовремено имају четири епидемије. То су ковид-19, грип, респираторни синцицијални вирус, и стомачни норовирус. Такође, у Кини је слична ситуација, имају и ковид-19, грип, хуманим метапнеумовирусом (ХМПВ) ког има и код нас - говори он.
 

Радовановић се осврнуо на опасност која прети од ХМПВ, односно "мистериозног кинеског вируса", рекавши да нема места паници.
То је клица која има свуда, и откривена је 2001. године, али генетска истраживања су показала да је присутна у популацији људи скоро 200 година, и нема пандемијски потенцијал. Оно што је ризик то је птичији грип у Америци, зато што се пренео на краве и на још неке сисаре. Има га и у крављем млеку и Американцима савјетују да пију само пастеризовано млеко - закључио је он.
 

Извор:
Блиц
Пише:
Пошаљите коментар
ДАНИМА НЕ МОГУ ДА СПУСТЕ ТЕМПЕРАТУРУ, МАЛАКАСЛИ СУ И НЕ МОГУ ДА ОБУЗДАЈУ КАШАЉ Вируси харају Србијом и пуне амбуланте, ево шта лекари препоручују

ДАНИМА НЕ МОГУ ДА СПУСТЕ ТЕМПЕРАТУРУ, МАЛАКАСЛИ СУ И НЕ МОГУ ДА ОБУЗДАЈУ КАШАЉ Вируси харају Србијом и пуне амбуланте, ево шта лекари препоручују

14.01.2025. 08:39 08:57