НИСУ ШЕРПАСИ, ВЕЋ ГРАЂЕВИНЦИ И ВОЗАЧИ Непалци као страни радници престигли Србе И У ОВОЈ ЗЕМЉИ
Број издатих радних дозвола за стране раднике у 2024. Години у Хрватској „пробио“ је магичну границу од 200.000. Статистика Министарства унутрашњих послова показује да је од 1. јануара до 31. децембра 2024. године издато укупно 206.529 дозвола за боравак и рад страних радника из трећих земаља, што је за 34.030 или око 20% више него у 2023. години.
Међутим, нису све ове дозволе резултат нових запошљавања. Према подацима МУП-а, око 57.000 (56.898) страних радника је прошле године продужило дозволе, 17.423 су били сезонци (од којих је чак 15.893 радило у туризму), док је одобрено 132.208 дозвола за нова запошљавања.
Хрватска влада на све начине покушава разним мерама и олакшицама да привуче исељено хрватско становништво млађе и старије генерације, као и потомке старе дијаспоре . Ипак, највећи број страних радника долази из Босне и Херцеговине, Србије, Северне Македоније и Непала.
Што се тиче радника из Србије, они су најчешће ангажовани у грађевинарству, где послодавци истичу добру сарадњу са радницима из Србије и Босне и Херцеговине.
Тачан број радника из Србије у Хрватској није прецизиран, али је евидентно да чине значајан део стране радне снаге, посебно у грађевинском сектору.
Потреба за страном радном снагом у Хрватској наставља да расте, са проценама да ће до 2030. године број страних радника достићи између 400.000 и 500.000, што би значило да би сваки четврти радник у земљи био странац. Од тога, кажу извори, највише је радника из Непала, који су тако престигли Србе по броју радних дозвола.
У Србији је последњих година забележен значајан пораст броја страних радника. Према подацима Националне службе за запошљавање (НСЗ), у 2022. години издато је око 35.000 радних дозвола за стране држављане, што је повећање у односу на претходне године.
Највећи број радних дозвола издат је држављанима Кине, Русије и Турске. Поред ових земаља, значајан број радника долази из Индије, Кубе, Белорусије, Украјине, Непала и Шри Ланке.
У првих седам месеци 2024. године, Србија је издала око 50.000 радних дозвола за странце, што указује на наставак тренда раста прилива стране радне снаге.
Овај тренд је делом последица одласка домаће радне снаге у иностранство. Према истраживању Института за развој иновација, из Србије годишње трајно одлази више од 25.000 људи.
Присуство страних радника је најизраженије у секторима грађевинарства, угоститељства и услужних делатности, где постоји повећана потражња за радном снагом.
Овај тренд указује на потребу за прилагођавањем тржишта рада и политика запошљавања у Србији, како би се одговорило на изазове повезане са миграцијом радне снаге и обезбедило одрживо економско окружење.