ВУЧИЋ НАЈАВИО НОВА УЛАГАЊА У РЕПУБЛИКУ СРПСКУ: Ја политике подршке Републици Српској нећу да се одрекнем
Председник Александар Вучић поручио је данас да ће Србија наставити да улаже у Републику Српску и повећати инвестиције, као и да се никада док је председник Србије неће одрећи политике подршке Српској, нити дозволити да се на Дрини постављају блокаде.
"И наставићемо да улажемо у Републику Српску, а они нека промене свог председника и своју власт на следећим изборима. Ја политике подршке Републици Српској нећу да се одрекнем и не пада ми напамет. А они лепо имају изборе 2027, нека се спреме па нека гласају за оне који ће овде да постављају блокаде, санкције и све друго. Па да видимо, хоће ли народ за то да гласа или неће", рекао је Вучић одговарајући на питања новинара у Малом Зворнику, где је обишао радове на граничном прелазу.
Казао је да ће само мост који повезуј Мали Зворник са Каракајем коштати између 3,5 до четири милиона евра.
"А рачунајте, ако будемо градили нови мост, да неће бити испод 70-80 милиона евра, плус ове друге инвестиције које имамо овде. Ми ћемо то да повећамо, видео сам да су ме данас напали у медијима, кажу жале се људи што улажемо у Републику Српску, а не у неки део Србије. Да вам кажем, то је врста покварене и одвратне политике које неки спроводе, а неће да покажу какве клиничке центре имамо од Београда, Ниша и Новог Сада и свега другог. И који жале због тога што улажемо у Републици Српској. Ја жалим те људе и наставићемо да улажемо у Републику Српску, а они нека промене свог председника и своју власт на следећим изборима", нагласио је Вучић.
Он је подсетио да је Србија за последњих неколико година направила више веза и мостова са Републиком Српском него што је то урађено у протеклих 100 година и да притом никада неће угрозити Дејтонски споразум нити територијални интегритет БиХ, али уз поштовање Републике Српске у оквиру БиХ.
Вучић је рекао да је то била политика Аустроугарске, али не само ње, да се БиХ усмерава ка Хрватској.
"Било је важно само да се заустави веза са Србијом. Изградили смо Сремску Рачу, изградили смо потпуно нови мост Братуљу, Караклај обнављамо. Ми смо урадили брзу саобраћајницу до Малог Зворника, што је изузетно важно за нашу везу са Подрињем, али и за РС и БиХ у целини. Морамо да поправимо стари мост у Скеланима", рекао је Вучић.
Он је нагласио да има недовољно веза, ми немамо озбиљну пругу која нас повезује, јер имамо само пругу Шамац-Сарајево, где мора да се преседа ка Београду или Загребу.
"Ништа дирекно нас није повезивало. Српски комунисти су најмање водили рачуна о српским националним интересима, ови други су мало више водили рачуна о својим народима и Хрвати и Словенци", рекао је Вучић.
Вучић је истакао да ће се брзом саобраћајницом из Београда до моста Караклај долазити за сат и 20 минута из Београда.
"Не свиђа вам се таква политика? Хоћете да понављамо политику Аустро-Угарске и Бењамина Калаја или Вењамина Калаја, како ми кажемо, да спуштамо баријере или да се можда наљутимо једни на друге па да блокаде постављамо? Ја нећу у тој политици да учествујем. Ево народе, слушајте ове разне преваранте и криминалце и тајкуне у Србији. Никакав проблем није. Гласајте за њих и проводите другачију политику", рекао је Вучић.
Председник РС Милорад Додик захвалио је Вучићу на напорима да оствари што боље везе и комуникацију између РС и Србије.
"Овај мост је заиста велико улагање и Србија то у потпуности финансира. Прилазни путеви са стране Србије се такође модернизују. То је и наша обавеза и ми реконструишемо путеве од Малог Зворника даље према према Сокоцу и источном Сарајеву са намером да тамо правимо брзи пут и битно побољшамо саобраћај", рекао је Додик.
Он је истакао да је на мосту Караклај, дан пре него што је затворен, било је регистровано 150 камиона који су прешли у једном правцу или другом правцу.
Додик је истакао да гранични прелаз на Дрини, Срби доживљавају искључиво као административни прелаз.
"То је тежња кроз историју да се на простору данашње РС направи тампон зона према Србији, то се наравно није успело, а сада је на нама да направимо нову историјску чињеницу, а то је да комуникација која повезује један народ са обе стране Дрине", поручио је Додик.