clear sky
18°C
30.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0589
usd
108.2475
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТУ БАШ ИМА СВЕГА

ШТА НАМ СВЕ ЗАМЕРАЈУ У НАЦРТУ ЕУ: Очекују много а нуде мало? СВЕ о напретку Србије на путу ка чланству у ЕУ

30.10.2024. 09:13 09:48
Пише:
Фото: pixabay.com

СРБИЈА није увела санкције против Русије, задржала је односе на високом нивоу са том земљом и интензивирала са Кином, што отвара питања о њеном стратешком смеру.

Ова дежурна пацка стоји у нацрту извештаја Европске комисије о напретку наше земље према чланству у Европској унији, у који је хрватска агенција ХИНА имала увид, и у којем се Београду замера што се није придружио Бриселу у низу рестриктивних мера према Кини, Белорусији, Ирану, Северној Кореји, Венецуели. Хладноратовско цепидлачење иде дотле, па нам европске бирократе пишу минус и за то што су летови ка Москви постали - фреквентнији?!

У документу је констатовано да је Србија наставила да сарађује са ЕУ у напорима за спречавање избегавања санкција Русији и пружањем финансијске и хуманитарне помоћи Украјини. Од нас се очекује и да се поступно усклађујемо са политикама према трећим земљама са политикама ЕУ. Комисија ће данас објавити пакет о проширењу чији су кључни део извештаји с оценама о напретку у реформама сваке од земаља које су на путу ка чланству у ЕУ.

Као и раније, примедбе на рачун става Србије према Русији, односима са Кином, Косову и Метохији су политички услови који су у вези са пристпуним преговорима, сматра бивши дипломата Зоран Миливојевић.

Нисмо дали потпис
НАША земља је досада успела да се одупре и не стави потпис на рестриктивне мере ЕУ којима је обухваћено више од 2.200 особа и ентитета, као и око 300 иностраних компанија које су суспендовале или прекинуле рад у Русији. 
Нисмо се приклонили мерама попут замрзавања и забране располагања средстава, забране путовања, визне политике, функционисање финансијског, енергетског и транспортног сектора, забране коришћења ваздушног простора, учешће руских фирми у друмском транспорту робе, забране увоза појединих производа, као и куповине и трансфера руске сирове нафте, забране страним држављанима да су на функцијама у управним телима руских правних лица која се налазе у РФ, као и рампи на рад руских медијских кућа...

- Појачана је димензија у вези односа са Русијом, односно за тему усаглашавања спољне политике, зато што су у овом тренутку геополитички интереси нарасли и добијају на динамици. Ствар око Украјине се заоштрава, иде се ка расплету који неће бити у корист Запада и Украјине. То се види по стању на фронту, које диктира политичке услове и критеријуме за расплет. Друга ствар је што су на власти и у Америци и у већем делу Европе оне елите које имају тврд став према Русији. Ту се преноси и став према Србији, у чему нема ништа ново. Дилема око нашег става је разрешена и кроз БРИКС, али и у разговору Путина и Вучића. Нема промене става Србије.

Фото: pixabay.com

Миливојевић истиче да је усаглашавање спољне политике процес и да он следи динамику у приступним преговорима. Подсећа да ми две и по године нисмо отворили ниједан кластер:

- Према томе, и друга страна треба да нешто учини, не можемо стално робовати политичким условима. Ми смо све друго урадили. Друго, ми смо у потпуности у обавези да ускладимо спољну политику тек у тренутку кад се потписује приступни уговор, а ми нисмо ни близу тога.

У нацрту Извештаја се још наводи и да се од Србије очекује и да побољша резултате у процесуирању ратних злочина, те да и даље избегава да подиже оптужнице против високорангираних осумњичених, иако смо Хагу испоручили све које су нам тражили. По питању ратних злочина, констатују, настављена је сарадња с БиХ, док је у сарадњи с Хрватском и тзв. Косовом забележен мали напредак.

- Србија тек треба да покаже истинску преданост истрази и пресуђивању ратних злочина. Низ српских политичких странака, политичара и медија и даље без реперкусија пружа подршку и јавни простор осуђеним ратним злочинцима и негира ратне злочине, укључујући и геноцид у Сребреници - каже се у нацрту извештаја.

Европска комисија усвојиће данас Пакет проширења за 2024. годину, који се састоји од саопштења Комисије и извештаја за десет кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ, међу којима је и Србија.

Dnevnik.rs/Novosti.rs

Извор:
Дневник/Новости.рс
Аутор:
Пошаљите коментар
ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ОДЛУЧИЛА Одложено увођење система ЕЕС на спољним границама Европске уније ЗАКАЗАЛЕ НЕМАЧКА, ФРАНЦУСКА И ХОЛАНДИЈА

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА ОДЛУЧИЛА Одложено увођење система ЕЕС на спољним границама Европске уније ЗАКАЗАЛЕ НЕМАЧКА, ФРАНЦУСКА И ХОЛАНДИЈА

10.10.2024. 20:46 20:48
СТИЖЕ НОВАЦ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ Европска комисија одобрила 230 милиона евра подршке произвођачима кукуруза у Пољској

СТИЖЕ НОВАЦ ЗА ПОЉОПРИВРЕДНИКЕ Европска комисија одобрила 230 милиона евра подршке произвођачима кукуруза у Пољској

20.01.2024. 10:04 10:06
ЕВРОПСКА КОМИСИЈА: Наш предлог за пасоше Срба са КиМ сада разматрају ЕП и Савет ЕУ; Путовање без виза за све грађане Западног Балкана

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА: Наш предлог за пасоше Срба са КиМ сада разматрају ЕП и Савет ЕУ; Путовање без виза за све грађане Западног Балкана

15.01.2024. 19:58 20:04