Селаковић о упису Ковачичке школе сликарства у Унесков регистар: Србија показала да води рачуна о својој културној баштини
ЛИБРВИЛ: Министар културе Србије Никола Селаковић оценио је данас да је то што је Ковачичка школа сликарства уписана у Унесков регистар нематеријалне културне баштине под њеном заштитом, велики успех за Србију и доказ колико наша земља води рачуна о очувању културне баштине свих својих грађана.
Селаковић је у Либервилу, где учествује на тродневном састанку Мешовите комисије за сарадњу Србије и Габона, нагласио да је тиме Србија постала прва држава на европском континенту која је нематеријалну културну баштину са своје територије, а која је својствена једној националној мањини, уписала у регистар нематеријалне културне баштине Унеска.
Министар је рекао да дели радост свих наших сликара из Ковачичке школе сликарства, које није само из Ковачице, већ која се простире на добром делу јужног Баната.
Министар објашњава да су ту школу сликарства почели да баштине Словаци из Србије, људи који су тај стил сликања промовисали још у другој половини прошлог века и раширили га широм света, али да су такав начин сликарства почели да примењују и Срби и Мађари.
"То су људи из Ковачице, Падине, Панчева и других места. Србија је показала колико води рачуна о очувању културне баштине, како материјалне, тако и нематеријалне свих својих грађана. Наравно, српског народа који је државотворни и чија матична држава је Србија, али овим је показала и високи ниво заштите културног идентитета припадника националних мањина који живе у Србији", рекао је Селаковић.
Додао је да је то велика ствар за нашу културу.
"Могу да кажем да ће то постати велика ствар и за нашу туристичку понуду, с обзиром да Министарство културе у последње две године озбиљно улаже у општину Ковачица када је у питању сва она културна инфраструктуру која може послужити као туристичка атракција свима онима који долазе у ту дивну варош у јужном Банату", закључио је Селаковић.