ПРЕМИЈЕР ВУЧЕВИЋ ПРЕДСТАВЉА СРБИЈУ НА БЕРЛИНСКОМ САМИТУ Учествује на панелима посвећеним регионалној сарадњи и заједничком тржишту
Десети самит Берлинског процеса одржава се данас у главном граду Немачке. Србију представља председник Владе Милош Вучевић.
Десети самит Берлинског процеса одржава се данас у главном граду Немачке. Србију представља председник Владе Милош Вучевић
Главне теме биће стварање јединственог регионалног тржишта, зелена агенда, сарадња у области високог образовања.
Немачки канцелар Олаф Шолц и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен отвориће скуп.
Србију представља премијер Милош Вучевић, који је уочи пута рекао да се боји нових провокација Приштине управо у дану када ће за истим столом бити представници пет држава Западног Балкана и привремених институција.
Премијер учествује на панелима посвећеним регионалној сарадњи и заједничком тржишту, као и Зеленој агенди и енергетици.
У Берлин не идем са страхом, али идем са опрезом
Када је реч о одласку у Берлин поводом 10-годишњице Берлинског процеса, премијер је, у емисији Сигнали на РТВ, навео да је он значајан за регионалну стабилоност, те да је, уз мање или веће успехе остварио резултате који нису за потцењивање.
- Немачка посебно жели да апострофира своју улогу са ЕУ и земљама Западног Балкана, ми кажемо пет плус један, а они говоре о шест држава. Не идем с страхом, али идем са опрезом јер увек постоји опција да неко тај скуп искористи против нас, да каже да смо реметилачки фактор. Позитивна вест је да се Приштина сагласила да делимично укине ту своју једнострану одлуку о увозу српске робе из централне Србије на КиМ. Тачно је да је то само преко административног прелаза Мердаре, јер они правдају да Јариње и Брњак не могу да се користе као прелази док не добију скенере. Важно је да српска заједница добије уредно снабдевање храном, лековима, потрепштинама за иоле нормалан живот и, с те стране, поздрављам одлуку.
Иако се годинама уназад чују оцене како је Берлински процес још једна прилика за заједничко фотографисање, шефица немачке дипломатије је током припремних састанака најавила да би овогодишњи скуп могао да буде прекретница и када је реч о европским интеграцијама и када је реч о привредној сарадњи Западног Балкана.
Њен оптимизам лежи у девет нових уговора у оквиру ЦЕФТА споразума о слободној трговини о којима ће данас бити речи, али и у чињеници да је Приштина након годину и по укинула забрану пласмана српске робе на територију КиМ.
Очекује се да домаћини скупа као и претходних година позову представнике из региона да сарађују, решавају проблеме дијалогом и да се заједничким напорима приближе Европској унији.
Предвиђено је, према најави из немачке владе, да се потпише Декларација подршке Акционом плану о заједничком регионалном тржишту, као и Споразум о приступу високом образовању.
О Берлинском процесу
Берлински процес је покренут 2014. године на иницијативу тадашње немачке канцеларке Ангеле Меркел и од тада се Самит одржавао у разним градовима, у Лондону, Паризу, Бечу, Познању и другим градовима.
На Самиту, који се одржава најмање једном годишње, састају се лидери Западног Балкана и њихови партнери, уз присуство представника институција ЕУ, међународних финансијских институција и цивилног друштва.
Берлински процес је успостављен као формат за регионалну сарадњу на Западном Балкану, као и за подршку процеса приступања ЕУ.
Неки од кључних приоритета Самита су економска сарадња кроз продубљивање заједничког регионалног тржишта, енергетска сигурност и транзиција, зелени програм за усклађивање региона са циљевима ЕУ, повећање повезаности кроз инфраструктурне пројекте и друго.
Током година, Берлински процес је еволуирао и сада укључује састанке министара и бројне пратеће догађаје као што су Дигитални самит, Бизнис форум, Форум младих, Форум цивилног друштва и Форум о родној равноправности.
ртс.рс/ Дневник