moderate rain
17°C
23.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПРЕМИЈЕР ИЗНЕНАЂЕН ПИСМОМ РЕКТОРА БЕОГРАДСКОГ УНИВЕРЗИТЕТА Надам се да ће на БУ превладати жеља за дијалогом, биће ми част да учествујем

23.04.2025. 19:09 19:12
Пише:
Извор:
Танјуг/Блиц/Дневник
macut
Фото: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Премијер Србије Ђуро Мацут изјавио је да је данас посредством медија добио саопштење које не одражава садржај разговора током јучерашњег састанка са ректором Београдског универзитета Владаном Ђокићем и са отказивањем нових разговора и изразио наду да ће на Универзитету у Београду превладати спремност за дијалогом, без претходних условљавања.

Мацут је нагласио да ће му и даље бити велика част да учествујем у разговорима са представницима академске заједнице. 

Поручио је да комуникација у академској заједници не би требало да се одвија саопштењима у медијима, већ "у духу колегијалности и узајамног разумевања".

"На крају јучерашњег састанка договорено је да се започети разговори наставе. На моје велико разочарање, уместо наставка разговора, добио сам посредством медија саопштење које не одражава садржај разговора који је вођен и са отказивањем разговора договорених за данас", навео је Мацут у саопштењу.

Указао је да је, имајући у виду сложену и тешку ситуацију на Универзитету у Београду. позвао ректора Ђокића на састанак у уторак. 22. априла, нагласивши да му је била част да буде домаћин високој академској делегацији Универзитета у Београду и уверен да су јуче започели разговоре са жељом и спремношћу да се постигне решење у корист садашњих и будућих студената, али и свих осталих чланова академске заједнице.

Изразио је и уверење да су јуче започели разговоре са жељом и спремношћу да се постигне решење у корист садашњих и будућих студената, али и свих осталих чланова академске заједнице.

"Сматрам потпуно неприхватљивим и неакадемским такав начин комуникације, где се тек започети разговори представљају јавности као неуспешни и где се лично договорен састанак отказује. Комуникација у академској заједници не треба да се одвија саопштењима у медијима, већ у духу колегијалности и узајамног разумевања. Упркос свему томе и даље ће ми представљати велику част да учествујем у разговорима са представницима академске заједнице. Надам се да ће на Универзитету у Београду превладати спремност за дијалогом, без претходних условљавања", поручио је премијер Србије.

Подећамо, ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић упутио је отворено писмо премијеру Србије Ђуру Мацуту, у коме наводи да неће моћи да се одазове данашњем састанку у Влади Србије, али и да упућује позив за разговоре током следеће недеље.

У писму које је послао ректор Београдског универзитета, наводи се да је он примио захтев Првог основног јавног тужилаштва у Београду "за давање обавештења по кривичној пријави поднетој од стране господина Милоша Павловића и других" због, како наводи, "кривичног дела повреде равноправности, у ком је наглашено да се од мене очекује хитно поступање".

- Имајући то у виду, са жаљењем Вас обавештавам да нећу бити у могућности да се одазовем на данашњи састанак у згради Владе - навео је ректор Владан Ђокић.

Како је додао, "подсећам Вас и јавност да је ово друга кривична пријава поднета против мене у кратком временском року, истим поводом и од истих подносилаца, али са другачијом правном квалификацијом, по којој овог пута поступа друго јавно тужилаштво".

- Академска заједница с правом препознаје ово поступање као системски притисак, са циљем дестабилизације Универзитета и онемогућавања озбиљног, равноправног и продуктивног дијалога о изласку из дубоке институционалне кризе - пише Ђокић.

Додаје и да су се он и представници универзитета јучерашњем састанку са премијером Мацутом одазвали "у доброј вери, у уверењу да постоји стварна спремност да се покрене процес нормализације стања у високом образовању и обезбеде услови за завршетак школске године".

- Међутим, већ током првог састанка било је јасно да не постоји политичка воља да се учине нужни кораци: испуњење легитимних студентских захтева, хитно повлачење противуставне Уредбе о нормативима и стандардима услова рада универзитета и факултета, као и престанак медијских, инспекцијских, финансијских и других притисака на академску заједницу - пише у писму.

Наводи се да "Универзитет у Београду остаје опредељен за равноправан и институционално утемељен дијалог, заснован на узајамном уважавању свих актера".

Извор:
Танјуг/Блиц/Дневник
Пише:
Пошаљите коментар
ПРЕМИЈЕР МАЦУТ САСТАО СЕ СА РЕКТОРОМ ЂОКИЋЕМ Разговор у отвореној и конструктивној атмосфери, сутра наставак
vlada srbije dnevnik

ПРЕМИЈЕР МАЦУТ САСТАО СЕ СА РЕКТОРОМ ЂОКИЋЕМ Разговор у отвореној и конструктивној атмосфери, сутра наставак

22.04.2025. 14:34 15:16