PREMIJER IZNENAĐEN PISMOM REKTORA BEOGRADSKOG UNIVERZITETA Nadam se da će na BU prevladati želja za dijalogom, biće mi čast da učestvujem
Premijer Srbije Đuro Macut izjavio je da je danas posredstvom medija dobio saopštenje koje ne odražava sadržaj razgovora tokom jučerašnjeg sastanka sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem i sa otkazivanjem novih razgovora i izrazio nadu da će na Univerzitetu u Beogradu prevladati spremnost za dijalogom, bez prethodnih uslovljavanja.
Macut je naglasio da će mu i dalje biti velika čast da učestvujem u razgovorima sa predstavnicima akademske zajednice.
Poručio je da komunikacija u akademskoj zajednici ne bi trebalo da se odvija saopštenjima u medijima, već "u duhu kolegijalnosti i uzajamnog razumevanja".
"Na kraju jučerašnjeg sastanka dogovoreno je da se započeti razgovori nastave. Na moje veliko razočaranje, umesto nastavka razgovora, dobio sam posredstvom medija saopštenje koje ne odražava sadržaj razgovora koji je vođen i sa otkazivanjem razgovora dogovorenih za danas", naveo je Macut u saopštenju.
Ukazao je da je, imajući u vidu složenu i tešku situaciju na Univerzitetu u Beogradu. pozvao rektora Đokića na sastanak u utorak. 22. aprila, naglasivši da mu je bila čast da bude domaćin visokoj akademskoj delegaciji Univerziteta u Beogradu i uveren da su juče započeli razgovore sa željom i spremnošću da se postigne rešenje u korist sadašnjih i budućih studenata, ali i svih ostalih članova akademske zajednice.
Izrazio je i uverenje da su juče započeli razgovore sa željom i spremnošću da se postigne rešenje u korist sadašnjih i budućih studenata, ali i svih ostalih članova akademske zajednice.
"Smatram potpuno neprihvatljivim i neakademskim takav način komunikacije, gde se tek započeti razgovori predstavljaju javnosti kao neuspešni i gde se lično dogovoren sastanak otkazuje. Komunikacija u akademskoj zajednici ne treba da se odvija saopštenjima u medijima, već u duhu kolegijalnosti i uzajamnog razumevanja. Uprkos svemu tome i dalje će mi predstavljati veliku čast da učestvujem u razgovorima sa predstavnicima akademske zajednice. Nadam se da će na Univerzitetu u Beogradu prevladati spremnost za dijalogom, bez prethodnih uslovljavanja", poručio je premijer Srbije.
Podećamo, rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić uputio je otvoreno pismo premijeru Srbije Đuru Macutu, u kome navodi da neće moći da se odazove današnjem sastanku u Vladi Srbije, ali i da upućuje poziv za razgovore tokom sledeće nedelje.
U pismu koje je poslao rektor Beogradskog univerziteta, navodi se da je on primio zahtev Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu "za davanje obaveštenja po krivičnoj prijavi podnetoj od strane gospodina Miloša Pavlovića i drugih" zbog, kako navodi, "krivičnog dela povrede ravnopravnosti, u kom je naglašeno da se od mene očekuje hitno postupanje".
- Imajući to u vidu, sa žaljenjem Vas obaveštavam da neću biti u mogućnosti da se odazovem na današnji sastanak u zgradi Vlade - naveo je rektor Vladan Đokić.
Kako je dodao, "podsećam Vas i javnost da je ovo druga krivična prijava podneta protiv mene u kratkom vremenskom roku, istim povodom i od istih podnosilaca, ali sa drugačijom pravnom kvalifikacijom, po kojoj ovog puta postupa drugo javno tužilaštvo".
- Akademska zajednica s pravom prepoznaje ovo postupanje kao sistemski pritisak, sa ciljem destabilizacije Univerziteta i onemogućavanja ozbiljnog, ravnopravnog i produktivnog dijaloga o izlasku iz duboke institucionalne krize - piše Đokić.
Dodaje i da su se on i predstavnici univerziteta jučerašnjem sastanku sa premijerom Macutom odazvali "u dobroj veri, u uverenju da postoji stvarna spremnost da se pokrene proces normalizacije stanja u visokom obrazovanju i obezbede uslovi za završetak školske godine".
- Međutim, već tokom prvog sastanka bilo je jasno da ne postoji politička volja da se učine nužni koraci: ispunjenje legitimnih studentskih zahteva, hitno povlačenje protivustavne Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta, kao i prestanak medijskih, inspekcijskih, finansijskih i drugih pritisaka na akademsku zajednicu - piše u pismu.
Navodi se da "Univerzitet u Beogradu ostaje opredeljen za ravnopravan i institucionalno utemeljen dijalog, zasnovan na uzajamnom uvažavanju svih aktera".