НАШИ ЦИЉЕВИ СУ ВИСОКИ Министарка привреде Месаровић: За мене је важно да урадим нешто добро за земљу пратећи политику председника Вучића и премијера Вучевића
Као домаћин највеће светске изложбе, Србија ће имати прилику да се представи као модерна и иновативна земља, што ће додатно унапредити њен углед и привлачност за стране инвеститоре и туристе
Министарска привреде Адријана Месаровић у интервјуу за Курир сумира годину за нама и каже да је интензитет привредне активности на изузетно високом нивоу. Она објашњава да је Министарство привреде претходне године реализовало чак осам програма који су били усмерени на микро и мала и средња предузећа и предузетнике. Када се подвуче црта, министарка наглашава да је држава са 5,2 милијарде динара подржала скоро 1.200 привредних друштава из домена малог сектора. Месаровићева најављује да ће већ у фебруару бити расписани конкурси за подршку малом сектору, женама предузетницама, младима... И за њено министарство у фокусу је Експо, за који министарка каже да је економска прилика, али и стратешки корак у позиционирању Србије као глобалног центра за туризам, пословање и иновације.
Шта бисте издвојили као најзначајније резултате у претходној години у ресору који водите?
- Резултата је заиста много када је у питању економија државе, али и интензитет привредне активности је на изузетно високом нивоу. И то није резултат који сам постигла ја у претходних седам, осам месеци, већ то представља континуирану борбу председника државе Александра Вучића уних 12 година. Оборили смо нови рекорд када је у питању реализација страних директних инвестиција, са преко пет милијарди евра. Остајемо апсолутни лидери када је реч о страним инвестицијама, а уверена сам да ћемо уз пуно рада ове године бити још бољи. И у овој години наше активности биће усмерене превасходно на даље привлачење нових инвестиција, и домаћих и страних, и отварање нових радних места. Пословање малог сектора, малих предузећа и предузетника је све доминантније у укупној привредној активности у нашој земљи, и то је веома значајно. Морам истаћи и да никада нисмо имали оволико доминантну и јаку предузетничку активност. Данас у Србији имамо више од 353.000 регистрованих предузетника, а оно што је посебно интересантно јесте да је од тог броја чак око 80.000 старости до 35 година, и ту видимо заиста велики потенцијал и резервоар када је у питању даље развијање предузетничке активности.
Имали сте и програме за овај део привреде?
- Министарство привреде је претходне године реализовало чак осам програма који су били усмерени на мали сектор, малу привреду, микро и мала и средња предузећа и предузетнике. Поносни смо на реализацију тих програма јер смо са 5,2 милијарде динара подржали скоро 1.200 привредних друштава из домена малог сектора и предузетника, од чега су чак 2,3 милијарде динара представљала бесповратна средства државе. Када је у питању економија Србије, једна од највећих вести прошле године била је добијање инвестиционог рејтинга, и то је од немерљивог значаја за наш даљи раст и развој, и у финансијском и у привредном смислу. Такође, почетак примене Споразума о слободној трговини с Кином, али и потписивање споразума са Египтом и Емиратима представља нову етапу у привредном развоју земље. Велике шансе су пред нама које морамо да искористимо када је у питању сарадња са овим великим тржиштима. Зато смо 2024. године усмерили и 90 милиона динара бесповратних средстава ка малом сектору за стандардизацију и сертификацију производа, како бисмо што више наших предузећа подстакли и мотивисали да буду извозно оријентисана и да искористе све могућности које ови споразуми пружају.
Које циљеве сте поставили за нову 2025. годину?
- Наши циљеви су доста високи, али не и неоствариви. Велики су изазови у свету када је привредна активност у питању, али уверена сам да ће Србија, и поред тога, и ове године оборити нове рекорде. Наставићемо с континуираном подршком привредницима путем различитих програма осмишљених на начин да подржимо све фазе раста и развоја једне фирме. У овој години посебан фокус ће поново бити на младима, и то путем подршке у виду бесповратних или повољних кредитних средстава како би на што лакши начин реализовали своје пословне идеје. Министарство привреде наставиће и са улагањима у инфраструктурне пројекте у локалним самоуправама, а који имају дугорочну одрживост. Посебан акценат ставићемо на унапређење неразвијених подручја, где ће инфраструктурно опремање и формирање пословних и индустријских зона бити кључни корак за даље привлачење инвеститора и отварање нових радних места. У плану су и пројекти усмерени на развој туризма у функцији привредне активности с посебним акцентом на бањски туризам. Трудићемо се да сваким даном будемо све снажнија подршка сваком нашем привреднику, предузетнику. Да још више будемо на терену и разговарамо о свим изазовима. Расписаћемо квалитетне конкурсе за подршку малом сектору, женама предузетницама, младима... Очекујемо да ће то бити већ до средине, најкасније краја фебруара.
Какви задаци су пред Министарством привреде када је реч о изложби Експо 2027?
- Добијање специјализоване изложбе Експо огроман је успех за нашу државу, и то је велика шанса да покажемо целом свету колико смо способни да организујемо међународну манифестацију највишег ранга. Наравно да имамо велику одговорност, јер је припрема и реализација овог пројекта захтеван и амбициозан процес. Сама чињеница да смо домаћини већ је Србији обезбедила додатно повољно позиционирање на светској инвестиционој мапи, али и на мапи земаља с великим туристичким потенцијалима. Читава Влада Србије овде има озбиљну улогу, с нашим председником Владе Вучевићем и председником државе Вучићем на челу. Овим великим пројектом обезбедиће се даља убрзана модернизација земље, даљи развој инфраструктуре, даље унапређење образовања и науке, отварање нових туристичких капацитета, нових ресторана, хотела, смештаја, отварање нових радних места, подизање животног стандарда грађана, али и низ других бенефита за нашу Србију и грађане.
Шта ће бити највећи бенефити за нашу привреду од Експа?
- Експо 2027 представља не само економску прилику за Србију већ и стратешки корак у позиционирању Београда и Србије као глобалног центра за туризам, пословање и иновације. Са очекиваних три милиона посетилаца током три месеца трајања изложбе, очекује се веома висок приход од туризма, али и огроман утицај на локалну економију кроз повећану потрошњу у секторима као што су угоститељство, трговина и друге врсте услуга. Реализација грађевинско-инфраструктурних пројеката имаће директну и индиректну мултипликацију на БДП Србије и даљи раст. Само део укупног пакета који укључује инвестиције у саобраћајну инфраструктуру, као што је изградња метроа, путева и ауто-путева допринеће још бољој повезаности Београда и других делова земље, али ће и стимулисати нове привредне активности и утицати на повећање запослености и раст продуктивности. Изградња комерцијалних садржаја, попут акватик центра или националног стадиона, обезбедиће додатни приход, али и трансформисати Београд у град који нуди најиновативније и најатрактивније садржаје за грађане и туристе. Ови пројекти ће, поред економских користи, имати пре свега дугорочни утицај на квалитет живота наших грађана и даљи урбани развој наше земље. Поред директних финансијских ефеката, Експо ће додатно подићи углед Србије у свету. Као домаћин највеће светске изложбе, Србија ће имати прилику да се представи као модерна и иновативна земља, што ће додатно унапредити њен углед и привлачност за стране инвеститоре и туристе. Председник Вучић је тај који је ово донео нашој земљи, он је тај који је највише веровао у остварење овог сна за нашу Србију. И успео је.
Личне ствари на паузи: Година потпуно у знаку посла и рада
Шта вам је на личном плану обележило 2024. годину?
- Претходна година је заиста била потпуно у знаку посла и рада. Без одмора, без простора и времена за неке приватне тренутке. Прилика коју сам добила маја месеца прошле године за мене представља велику част, али пре свега огромну одговорност. За мене је лично важно, и то јесте моје опредељење, да урадим нешто добро за своју државу пратећи оно што ради председник Владе Милош Вучевић и председник државе Александар Вучић почев од 2012. године. То је оно у шта потпуно и искрено верујем од првог дана и чему ћу бити максимално посвећена и у будућности.
Колико сте задовољни привредном активношћу током претходне године, која је и на унутрашњем и на спољном плану била изузетно турбулентна?
- Сукоби у свету су условили да неке од најјачих економија у свету посрну и доживе крахове. Пуно је затворених радних места широм Европе. Затворене су многе фабрике, и то одређених гиганата. Србија је у претходној години одговорила тим изазовима и изборила се оборивши нови рекорд у привлачењу страних директних инвестиција. Имамо рекордне стране директне инвестиције, које су премашиле пет милијарди евра, што је резултат стабилног макроекономског окружења, конкурентне пореске политике, као и кредитног инвестиционог рејтинга земље, али и политичке стабилности наше земље. Паралелно с тим, Србија је постала регионални лидер у развоју ИТ индустрије, са све већим бројем технолошких стартапова и иновација који играју важну улогу у економском расту и повећању конкурентности земље. ИТ сектор је од посебне важности за будући развој привреде, јер ствара висококвалитетна радна места, као и нове извозне могућности, што додатно поспешује глобалну позицију Србије у овом растућем индустријском сегменту. Без обзира на све ове успехе, никада не смемо бити у потпуности задовољни јер радимо за нашу Србију, и увек може боље и више. То и јесте суштина политике нашег председника Александра Вучића и Владе Србије с Милошем Вучевићем на челу. Радићемо још више и остваривати још боље резултате у овој години.
Ушли смо у нову годину са студентским протестима и блокадама факултета, уличним активностима опозиције, најавом штрајка просветара... Како видите излаз из тренутне ситуације?
- Не видим никакав смисао у свему томе. Сви захтеви студената су испуњени и пошто су остали потпуно без аргумената, то што раде је чисто малтретирање студената који желе да иду редовно на наставу и полажу испите. Ти студенти који хоће да испуњавају своје обавезе су у већини, и то је важно да се зна. Не знам до када ће блокирати факултете, јер је све бесмислено од првог трена. И председник државе и тужилаштво су их позивали на разговоре и састанке, али они то неће јер је очигледно да су политички инструисани и да су им стварне намере изазивање хаоса и да некоме омогуће пречицу до власти, без избора. Када немате ни план, ни програм, онда само вичете "мрзим Вучића". Нажалост, тога смо се нагледали и наслушали. Крајње је време да прихвате чињеницу да ово одавно није Србија у којој су владали насиље, криминал и улица. Неће бити никакве прелазне владе, и то су председник и премијер више пута јасно поручили. Ми настављамо да радимо посао за који су нас грађани бирали, да остварујемо зацртане циљеве и задатке, да радимо за добробит свих грађана Србије, за даљи раст наше Србије.