scattered clouds
12°C
04.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИЗГУБИЛИ КОМПАС Кретивност студентске борбе јењава, а последње акције у низу у најмању руку су дискутабилне; Свесно или не, додатно је унет немир у већ дубоко подељено друштво

01.04.2025. 12:05 15:00
Дневник
Фото: Tanjug / Marko Đoković

Енергија младих одувек је била покретачка снага. Од радних акција које су изградиле Југославију, преко протеста који су наговестили њен крај, омладина је та која је доносила промене. Како нас је у то блиска прошлост уверила, нису све промене била на боље.

Често је бунтовни дух младости био искоришћен за интересе појединаца. Исто је, у више наврата, покушано и током протеклих месеци, али чини се да су ове генерације имуне на слаткоречивост и празна обећања опозиције.

Иако делује да успрешно одолевају намери да се њиховим трудом поплоча пут ка обећаној земљи (долазак опозиције на власт), креативност студентске борбе јењава, а последње акције у низу у најмању руку су дискутабилне, доводећи у питање план и циљ њиховог даљег деловања.

Најсвежији пример изгубљеног компаса долази из Новог Сада. Рано јутрос испред зграде Студентског културног центра, након што директору ове институције и неколицини запослених није дозвољен улазак. Иако су запослени током овог инцидента били медијатори, ублажавајући настале тензије, њима је забрањено да се слободно крећу у оквиру СКЦНС.

Установа културе свих студената три месеца је била у делимичној блокади, али су блокадери одлучили да од 30. марта у потпуности онеспособе рад центра.

Захтеви испуњени, одговорност преузета

Став државе у односу на захтеве студената је јасан. Како су то у више наврата истакли председник Вучић и премијер Вучевић, сви захтеви су испуњени, али блокаде се и даље настављају. Командна одговорност у политичком ланцу давно је преузета, оставкама Вучевића и бившег градоначелника Новог Сада Милана Ђурића.

Ни ови потези нису донели резултате повољне по српско друштво. Србија је остала без владе, а град без буџета и човека који га води. Протести су се наставили.

Притисак опозиције не престаје 

Недостатак страначког политичког програма, плана и акције, није спутао опозицију у жељи да се, користећи снагу студената, дочепа државних фотеља.

Заборављени асови Демократске странке већ су скинули прашину са плавих одела и црвених кравата свесни да је на ред дошла генерација која нема реалну везу са временом кад су ведрили и облачили по фондовима, банкама и маркетиншким агенцијама.

Ипак, то што их студенти познају само кроз улоге професора или као "добронамерне" суграђане са политичким афинитетима, није гаранција да ће куцнути час када ће се одела и обући.

Одолевање притисцима политичара, потрошило је енергију демонстраната, који су се, у недостатку идеја, усмерили на пуко одржавање протестне ватре.

Енергија јењава, нестрпљивост расте

Свесно или не, последњим протестима у низу додатно је унет немир у већ дубоко подељено друштво. Учестале блокаде саобраћајница, без порука, говорника и бројности оних који у њима учествују, нанеле су штету само обичним грађанима. Сатима су Београђани и Новосађани прелазили пут од посла до куће, из школа, код лекара... Тако је, и онако стресна свакодневница, додатно отежана.

По уставном праву Републике Србије грађанима се јемчи слобода кретања, а одузимање овог права, представља грубо кршење највишег правног акта.

Револт грађана који подржавају младост, али оспоравају методе, из дана у дан расте. Блокаде зарад блокада нису донеле никакав допринос студентској борби, па самим тим ни друштвеном напретку Србије.

Иста атмосфера влада и на факултетима широм земље. Месеци су утрошени без видљивих резултата, уз огроман ризик за губитак године. Студенти који очекују повратак у амфитеатре, остали су у сенци мањине која недељама лута празним холовима.

Ипак, када се организују и преузму иницијативу, цела ствар се сведе на слаб резултат, најчешће на своју штету и штету својих колега и профестора. Један такав пример је, како је јуче писао "Курир", пресецање струјних каблова и обарање сајта Филозофског факултета у Новом Саду.

С друге стране, понестала је подршка старијих. Солидарност већине просветара трајала је до прве исплате зарада. Тако су наставници и учитељи научили да само одборници опозиције могу да протестују, док новац уредно леже на банковни рачун.

Блокада ауто-пута

Солидарни са својим колегама,али без опреза и животног искуства да сагледају ширу слику, улогу у блокади образовних институција тумаче и тек пунолетни средњошколци.

На Инстаграм профилу који наводно представља ђаке у блокади београдске Математичке гимназије, осванула је информација да ће данас од 15 часова ученици ове школе у друштву других демонстраната зауставити саобраћај на ауто-путу у престоници.

Обустава кретања возила трајаће укупно четири сата.

 

 

Пошаљите коментар