ИПАК НИЈЕ РОД БЛАГОЈЕВИЋ? Ово је Трампов главни кандидат за амбасадора САД у Београду, познат и као "поносни Србин" ЕВО КО ЈЕ МАРК БРНОВИЋ
Брновић, амерички адвокат и политичар са југословенским коренима, има веће шансе, биоје генерални тужилац Аризоне и покренуо истрагу о изборној превари 2020. године.
И даље се спекулише ко ће бити нови дипломатски представник Сједињених Америчких Држава у Србији.
Политико је пре неколико дана објавио да су за функцију амбасадора САД у Србији виђена два човека, оба са југословенским коренима.
Већина се фокусирала на бившег гувернера Илионоиса Рода Благојевића, који је прошле недеље посетио српску престоницу, али један други кандидат, како пише Политико, има веће шансе..
Реч је о Марку Брновићу, америчком адвокату, ветерану, политичару и бившем државном тужиоцу Аризоне.
Обојица (и Благојевић и Брновић) су Трампове опције, али "Брновића би за ову функцију лакше изгласао Сенат, него што би то био случај са Благојевићем", пише Политико.
Брновић припада првој генерацији деце Југословена који су избегли у Америку.
Његови родитељи су Срби који су емигрирали из бивше Југославије, а сам Брновић често у својим говорима спомиње своје порекло и наводи да од свог детињства присуствује богослужењима у цркви Светог Саве у Финиксу.
Говори да се држи пословице “само слога Србина спасава” и да верује да његов народ, само уједињен може да се носи са свим изазовима.
Брновић није важан само у овом тренутку, он је Србин који је годинама уназад обављао најзначајнију и најдужу политичку функцију у Сједињеним Државама.
Добар део своје каријере радио као тужилац, како на локалном, тако и на државном и савезном нивоу, а све време је процесуирао крупне случајеве.
Као републиканац је 2015. дошао на место генералног тужиоца Аризоне, где је остао све до 2023. након што је 2019. реизабран.
Истрага изборне крађе када је Трамп изгубио
У жижу светске јавности доспео је почетком ове деценије, када је покренуо истрагу о наводним преварама на председничким изборима 2020. године.
У Аризони је те године победио Џо Бајден са разликом од 0,3 одсто гласова, а Доналд Трамп је тврдио да је реч о изборној крађи.
Брновић је подупирао Трампове тезе и отворио истрагу.
Његови истражитељи, како су тада писали медији, између осталог, Њујорк Тајмс, нису успели да пронађу доказе о изборној превари бирача.
У свом привременом извештају навео је да су идентификоване "озбиљне рањивости", али је изоставио налазе његових истражитеља који су указивали на супротно.
Потпунији извештај, који је задржан до његовог одласка са функције у јануару 2023. године, показао је да ниједна од оптужби за изборну превару није била основана.
У фебруару 2023. године, гувернерка Кејти Хобс затражила је од Адвокатске коморе Аризоне да спроведе етичку истрагу против Брновића.
"Свеобухватна истрага је завршена прошле године, након што су политичари и теоретичари завере који су блиски са Доналдом Трампом испричали гомилу лажи о изборима. На саслушању у Брновићевој канцеларији, тврдили су да је велики број људи гласао два пута, да су гласачки листићи слани на адресе преминулих људи, да су листићи допремани из Кореје, све како би се осигурала победа Џозефа Бајдена у Аризони“, писао је Њујорк Тајмс.
Брновић је, међутим, у интервјуу за Сербиан News УСА, од прошле године, рекао да је "упркос Трамповим притисцима, одлучио да не поднесе тужбу за изборну крађу у Марикопа Каунтију, највећем округу у Аризони”.
Сукоб са Трампом и недостатак његове подршке, кажу у овом медију, коштао га је места у Сенату за које се такмичио две године раније.
- Као државни тужилац, односно држава, мораш да поставиш неке стандарде. Моји родитељи су побегли од комунизма. Када те власт произвољно оптужи за нешто и каже ‘ти си крив’, то је опасно и то није начин на који САД функционишу. Али када сте тужилац као ја, онда морате да радите ствари на прави начин, потребне су информације, нешто са чим ћете изаћи пред суд. Важно је да радимо наш посао како треба, институције су важне - додао је тада Брновић.
Тужба због вакцинације за ковид против Бајдена
Још један од његових запаженијих потеза била је тужба коју је као државни тужилац Аризоне, 2021, подигао у име ове државе, против тадашњег председника Бајдена, након што је уведена обавезна вакцинација против вируса Ковид-19.
"Државни тужилац Марк Брновић саопштио је да његова канцеларија (АГО) тужи председника Бајдена и друге званичнике његове администрације због њиховог неуставног мандата за вакцинацију против COVID-19, који се односи на савезне службенике, федералне извођаче и приватне компаније са више од 100 запослених. Ово је прва тужба у земљи поднета против радикалних потеза Бајденове администрације који захтевају вакцинацију против COVID-19”, било је наведено у саопштењу које је пренео CNN.
Током своје дуге политичке каријере, Брновић је помињао како је за имигрантске нације у тако великој држави, битно да буду укључене у политику, јер је то једини начин да управљају токовима збивања, од културе, па све до слике осталих народа о њима.
- Када ми неко каже да овде у Марикопа Каунтију има 20.000 или 30.000 људи са наших простора, ја се увек питам где су ти људи. Ако погледате западну културу тренутно, Холивуд, оно што се пише и говори, словенски народи, Руси, Срби увек су лоши момци у сваком филму, то је зато што немају политичку моћ. Наши људи су паметни и вредни, али нису организовани. А ако ниси организован и немаш политичку моћ немаш ни утицај у САД. Сећам се, током ратова деведесетих, или трагедије на Косову, када су уништени православни манастири, а православни народ етнички очишћен, нико није желео да се бави тиме, управо због те улоге лоших момака која нам се приписује - додао је Брновић у интервјуу из прошле године.
Српско порекло и редовни одласци у цркву
Како је писао Феникс Њу Тајмс, неколико фактора из детињства Брновића обликовало је у особу каква је данас.
"На то су утицали његови пријатељи, васпитање, мајка и његово имигрантско порекло".
Као Американац прве генерације, чији су родитељи дошли у ову земљу из комунистичке Југославије, Брновић често истиче да је говорио српскохрватски пре него што је научио енглески.
"Током свог инаугурационог говора, непосредно након што је положио заклетву као државни тужилац Аризоне, Брновић се емотивно обратио окупљенима, захваљујући им што су му омогућили да "оствари амерички сан".
Том приликом поделио је и тренутак чуђења:
Ко би рекао: дете из државне школе, основна школа Дезерт Коув, средња школа Шедоу Маунтин, син имиграната којима енглески није био матерњи језик – ваш државни тужилац?““, пише у овом тексту.
Даље се наводи да је његов отац био из Црне Горе, а да мајка потиче из малог места у близини Сплита, у Хрватској, која је такође била део Југославије све док Хрватска није прогласила независност 1991. године.
"Брновићев отац преминуо је док је он још био у средњој школи, и то је једна од ретких тема о којима не воли да говори. Његова мајка, Марија, имала је кључну улогу у његовом животу. Након што је преживела Други светски рат, доживела је и комунизам под југословенским лидером маршалом Титом“, пише лист из Аризоне о Брновићевом пореклу.
“У Југославији нема ничег за тебе"
- Имала је рођаке који су живели у Мичигену - каже Брновић, а није говорила ни реч енглеског. Њени родитељи су јој рекли: "Овде за тебе нема ничега. Можеш исто тако да окушаш срећу и одеш у Америку".
У Детроиту је упознала и удала се за Брновићевог оца.
Могући амбасадор у Београду је рођен 1966. године, као најмлађи од четворо деце - његове старије сестре биле су све девојчице.
- Вероватно то објашњава моју потребу за пажњом - каже он. "Зато причам тако брзо, морао сам да убацим своје речи".
Његов отац је патио од емфизема и проблема са дисањем. Породица се преселила у Аризону у нади да ће сува клима помоћи његовом здрављу.
Ипак, у 52. години, Брновићев отац је преминуо.
- Сви ми носимо своје терете - каже он.
- Али ја сам имао тако јаку, снажну мајку. Нема свако ту срећу.
(Blic.rs)