ГРАНТОВИ ПОД ЛУПОМ Ковач: Мађарска, Србија и Словачка изложене манипулацијама из иностранства
БУДИМПЕШТА: Мађарска је упозорила да се и невладине организације које финансирају из иностранства користе као политичко оруђе за манипулисање јавним мњењем, са чиме се, поред Мађарске, суочавају Словачка и Србија, изјавио је данас мађарски државни секретар за међународну комуникацију и односе Золтан Ковач.
''Мађарска није сама у овој борби. Широм Централне Европе, нације које се опиру либерално-прогресивној агенди суочавају се са сличним притисцима. И Словачка и Србија се суочавају са покушајима политичке дестабилизације усмерене на њихове владе, а лидери отворено разговарају о покушајима подривања њиховог суверенитета које се подржавају из иностранства'', рекао је он.
''Сада, захваљујући новообјављеним подацима, размере ове операције су јасније него икада“, рекао је Ковач у објави на мрежи X. Ковач је рекао да је америчка хуманитарна агенција УСАИД у тајности финансирала 6.200 новинара и 707 медијских кућа широм света, укључујући Мађарску, са циљем ''да промовише идеолошку агенду која је у складу са лево-либералним интересима, подржава масовну миграцију и подрива владе које одбијају да се придржавају глобалистичке линије'', пише МТИ.
''УСАИД, првобитно створен за хуманитарну и развојну помоћ, постао је један од најутицајнијих подржавалаца медијских организација широм света. Званични подаци показују да је под Бајденовом администрацијом финансирао стотине медијских невладиних организација – од којих многе делују као лобистичке организације, а не као неутралне штампе. У Украјини, на пример, 9 од 10 медијских кућа је наводно финансирала Бела кућа'', рекао је Ковач. Ковач је рекао да је УСАИД одиграо сличну улогу у Мађарској.
Додик: Истражићемо кога је и на који начин финансирао УСАИД
БАЊАЛУКА: Лидер СНСД и председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је данас да располаже информацијом да је 40.000 особа примало новац од УСАИД-а и поновио да ће надлежне институције Српски испитати кога је и на који начин финансирала та агенција. "Ми смо дали налог полицији да се то истражи. Треба дати подршку председнику САД Доналду Трампу који је рекао да је то криминална организација", навео је Додик. Он је новинарима у Бањалуци рекао да је УСАИД имао и улагања у хуманитарне организације, али да су много већа средства отишла у непознате токове и финансирање НВО и Кристијана Шмита. "То је један озбиљан лоповлук и криминал. Знамо ми који су новинари плаћени и медији кад су и колико добили новца и како изгледа њихова уређивачка политика", истакао је Додик. УСАИД је, казао је Додик, плаћао Кристијана Шмита, иако је јасно да он није изабран у складу са међународним правом. "Надлежне институције Републике Српске ће проверити кога је и на који начин финансирао УСАИД", казао је председник Републике Српске.
''Директорка Саманта Пауер посетила је Будимпешту 2023. године и састала се са мађарским медијским организацијама у Метрополитен библиотеци Ервин Саб. Званично, састанак је био о слободи штампе. У стварности, то је била стратешка дискусија о томе како проширити домет медија оријентисаних према опозицији уз финансијску подршку САД“, рекао је он.
Ковач је рекао да је одлука америчког председника Доналда Трампа да паузира финансирање УСАИД на 90 дана спречило ту организацију да ''усмерава новац у опозиционе медије". Он је навео да се финансирање сада врши из Брисела, а да европске институције се сада спремају да преузму улогу УСАИД-а као главног финансијског подржаваоца лево-либералних организација на глобалном нивоу.
Фицо тражи од Маска информације о грантовима УСАИД-а словачким НВО и медијима
БРАТИСЛАВА: Словачки премијер Роберт Фицо написао је писмо америчком милијардеру и шефу Одељења за владину ефикасност (ДОГЕ) Илону Маску у којем тражи информације о грантовима словачким невладиним организацијама (НВО) и медијима преко Америчке агенције за међународни развој (УСАИД), тврдећи да су средства коришћена у политичке сврхе у Словачкој, саопштила је владина канцеларија.
"Неоспорно је да су финансијска средства УСАИД-а коришћена у Словачкој у политичке сврхе у циљу нарушавања политичког система и фаворизовања одређених политичких партија", навео је Фицо. Он је затражио од Маска да олакша приступ информацијама у вези са грантовима и финансирањем невладиних организација, медијиа и новинара који раде у Словачкој, пренела је агенција ТАСР. Фицо тврди да је из непотпуних јавних извора јасно да је УСАИД у релативно кратком периоду подржао грантовима словачке НВО и медије у укупном износу од неколико милиона долара.
Словачки премијер је навео да је спреман да се лично састане са Маском јер сматра озбиљним питање "злоупотребе страних средстава у Словачкој како би се угрозио део политичког спектра". Рекао је и да би такође желео да разговара са Маском о другим пројектима од обостране користи за словачко-америчке односе. Амерички председник Доналд Трамп потписао је 20. јануара декрет којим се обуставља сва страна помоћ коју пружа УСАИД на 90 дана, а касније је одобрено неколико изузетака. УСАИД је надгледао хуманитарне, здравствене и друге програме у око 120 земаља широм света и имао је годишњи буџет од готово 43 милијарде долара.
Ковач је рекао да је мађарска влада годинама дизала узбуну због тих операција финансирања, додавши да су 2022. године процурели обавештајни извештаји којис су показали да су невладине организације и медијске организације које финансирају стране земље играле активну улогу у подршци мађарским опозиционим партијама током избора. ''Мађарска влада је јасно изнела свој став: страно мешање у националну политику неће бити толерисано. Неће бити места за невладине организације које финансира Брисел, левичарске медије или политичке оперативце који покушавају да утичу на демократске процесе у Мађарској. Ера страних амбасада које усмеравају новац у опозиционе медије је завршена", рекао је Ковач. Он је истакао да је од кључне важности да европски народи одлуче да ли ће се супротставити наводној кампањи утицаја или ће ''дозволити Бриселу да постане нови штаб политичке манипулације“, пише МТИ.