Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ВИДЕО) У ЕКВАДОРУ УХАПШЕН СРБИН Прао милионе, јурили га специјалци

25.11.2024. 09:32 09:43
Пише:
Najnovija policija
Фото: Dnevnik

Српски држављанин, С. Ј, означен као један од највећих нарко - босова, ухапшен је у Еквадору због сумње да је опрао 4,3 милиона долара!

Како наводе локални медији, ухапшена је криминална група, а међу њима и Србин С. Ј.  због сумње да су имали мрежу преко које су диловали великом количином наркотика.

Приликом хапшења заплењена је већа количина оружја, технике, аутомобила, новца...

Хапшењу је претходила опсежна полицијска акција еквадорске и немачке полиције.

"У среду, 20. новембра, еквадорска и немачка полиција, у сарадњи са еквадорским тужилаштвом, спровеле су неколико рација у две земље. Ухапшене су три особе у Еквадору, а две у Немачкој. У раним јутарњим сатима, 21. новембра, три особе су процесуиране због прања новца." навели су у полицији за медије.  

Они који су укључени би основали лажне компаније за прање незаконитих средстава, примајући милионске трансфере од компанија у Словачкој и Хрватској током 2020. и 2023. за више од 4,3 милиона долара.

Претресом заплењена већа количина оружја и муниције
Сумња се да је мрежом која је пренела више од 4,3 милиона долара из компаније у Словачкој и Хрватској, европским земљама, преко лажних фирми у Еквадору, командовао управо С. Ј, и то од 2020. до 2023. године.

"Током претреса, полиција је на 19 имања у Еквадору, одузела 10 возила (аутомобили, мотоцикли, тешка механизација), 25 комада ватреног оружја (кратко и дуго), 495 метака, 16 телефона и 12 лаптопова, као и два сефа и више од 43 хиљаде америчких долара." саопштила је полиција.

Како пишу медији, најмање два места на којима је вршена рација су компаније повезане са српским држављанином, С. Ј.

На снимцима које су објавили надлежни, на вратима једног од објекта могу се видети писма која се односе на обезбеђење. Компанија Серви Сег Циа Лтда, основана је 1990. године. Његова адреса је у граду Самборондон у провинцији Гуаиас. Према информацијама из Управе за компаније, компанија нуди услуге обезбеђења.

Куповао компаније на своје име 
Од 90-их, припадала је неколицини чланова еквадорске породице. Међутим, у децембру 2020. године С. Ј. купује 50 одсто компаније.

У децембру 2023. године, у свом последњем извештају као менаџер, Срђан је известио да компанија нема никакав уговор са јавним или приватним сектором. Исте године компанија је имала приход од 31.847 долара и потрошила 106.742 долара. Односно, имала је губитак од 74.894 долара.

Друга половина компаније била је посвећена куповини и продаји некретнина. Међутим, име ове компаније се не појављује у регистру Суперциас.

У јулу 2020, компанија је променила име у Јездимир-Фернандез С.А.

Касније, у августу 2022, име је промењено у Виво Про Вобис, који је посвећен риболову, екстракцији, индустријализацији и маркетингу морских плодова, посебно шкампа.

Све у кругу породице 
Од оснивања, акционари ове компаније су С. Ј. (49 одсто) и доминиканска А. Д. Ф. О. (51 одсто), која је уједно и менаџерка и С. Ј-ова партнерка.

У децембру 2023, А. Д. Ф.О. изјавила је да компанија нема нерешених јавних или приватних уговора. У тој години компанија је имала приходе од 2,5 милиона долара и расходе од 1,9 милиона долара. Добит је износила 341.835 долара.

Поред ове две компаније, А. Д. Ф. О., која има регистровану ванбрачну заједницу са С. Ј, власница је 75 одсто акција грађевинског предузећа Сан Грегорио Екипо Каминеро. Осталих 25 одсто припада Виво Про Вобис.

У 2023. години то предузеће није имало привредну активност.

Поред С. Ј, у операцијама случаја Евро 20204 ухапшена је и Ј. М, која се као рачуновођа потписивала у финансијским документима Серви Сегуридад Серви Сег, Виво Про Вобис, Сан Грегорио Екуипо Цаминеро.

 

 


 


Предузећа за куповину некретнина и механизације 
Како је саопштила полиција, ова предузећа су коришћена за куповину возила, некретнина и механизације за 1,3 милиона долара, што није оправдано.

Трећи притвореник је Вилсон Мартинез, који је менаџер и председник компаније Бомцамарао из Наранхала (Гвајас) која је основана 2017. године и представља још једну фарму шкампа.

До септембра 2023. акционар те компаније била је и Александра Доминга Ф. О.

Портал "Примициас" пише да је, криминална историја Јездимира у Еквадору почела је 2011. године када је ухапшен близу границе са Еквадором, са кофером дроге. Међутим, тада је ослобођен.

Срђан Јездимир, живео је у Мачали, у Ел Ору. Себе је дефинисао као спортисту, православног хришћанина и по занимању је економиста.

Три године касније, 2014. године, био је повезан са случајем трговине дрогом у Манабију, Ел Ору и Гуаиасу.

Фото: Printscreen You Тубе/Нарцодиарио 
 

Под будним оком полиције 
Полицијски надзор је почео у новембру 2013. Униформисани полицајци су надгледали кућу жене по имену Џени Ромеро, која је често примала Ефрена Росила и Вилијама Баладареса.

Овим трагом, полиција је добила овлашћење за праћење и пресретање телефонских позива против лица под истрагом. Ове истраге су их одвеле у Ла Албораду, у Гвајакилу, где су 9. септембра 2014. ухватили чланове те банде за кријумчарење дроге.

И стана Салије Ераз, која је тада идентификована као Срђанова девојка, однели су четири црна кофера у којима је било 140 пакета кокаина.

Срђан је преко свог адвоката навео да је то возило изнајмио на захтев свог пријатеља Џона Рамиреза (још један од истражених).

Међутим, полиција је пратила Срђана на састанке са Ромером, на фарми у Ел Ору. На дан хапшења, Србин је возио камион који је, по свему судећи, кружио у близини возила са дрогом. У октобру 2015. године суд у Гвајакилу осудио је Срђана на шест година затвора, као саучесник.

Тужилаштво се на ову одлуку жалило и 2017. године преиначио пресуду и осудио га на 17 година и четири месеца затвора.

 

Printscreen You Тубе/Нарцодиарио
Галерија
Погледај галерију
 

Судија због њега добио отказ
Након изрицања казне, Срђан је требало да буде у затвору до 2031. године, међутим, 2018. је поднео захтев за смањење казне. Његов адвокат у тој жалби била је Александра Доминга Ф.О, његова партнерка.

Судија Кристијан Рока прихватио је захтев за смањење казне и наредио да нова казна за Срдана буде 10 година. Како је већ одслужио две петине те казне, такође му је одобрено пуштање на слободу.

У замену за затвор, судија Рока је наложио да се Србин повремено појављује пред судом, чита књигу и напише тезу о штетности дроге.

Због те одлуке бивши судија Рока је 2020. године разрешен дужности, а 2023. осуђен је на три године затвора и новчану казну од 14.500 долара.

Иако је у његовом случају утврђено да је пуштање Срђана нерегуларно, та пресуда није исправљена.

Извор:
Информер
Пише:
Пошаљите коментар